Теорія розробки бізнес-плану
Бізнес-план - це документ, який описує всі основні аспекти майбутнього фірми чи нової діяльності, містить аналіз усіх проблем, з якими вона може зіткнутися, а також способи вирішення цих проблем.
Бізнес-план включає в себе всі основні сторони виробничо-господарської (комерційної) діяльності підприємства. Основна цінність бізнес-плану визначається тим, що він:
) дає можливість визначити життєздатність фірми в умовах конкуренції;
) містить орієнтир, як має розвиватися фірма [26].
Багато підприємців схильні недооцінювати роль внутрішньофірмового планування взагалі та підготовки обґрунтованого бізнес-плану зокрема. При цьому вони покладаються на власну інтуїцію та досвід, що встановилися неформальні зв'язки в ділових колах, що здаються хорошими ринкові перспективи і інші обставини. І багато з них зазнають серйозних труднощів при спробі чітко і в послідовній системі викласти своє бачення бізнесу. Підготовка і складання детального бізнес-плану перетворюється для них в важку обов'язок яку все-таки треба виконувати, і не абияк, а на високому професійному рівні.
Тому оволодіння технікою бізнес-планування є актуальним завданням підприємців. Починаючи свою діяльність, вони повинні ясно представляти потребу у фінансових, матеріальних, трудових та інтелектуальних ресурсах, джерела їхнього одержання, а також вміти чітко розраховувати ефективність використання ресурсів у процесі роботи фірми. Безсумнівно, бізнес-план є основою підприємницької діяльності. Залежно від ступеня опрацювання вихідного матеріалу розрізняють експрес-бізнес-план, техніко-економічне обґрунтування проекту, робочий бізнес-план, бізнес-план як інвестиційна заявка.
У цій роботі будемо розглядати робочий бізнес-план [27].
Він включає в себе такі розділи:
. Резюме (концепція бізнесу)
. Опис продуктів і послуг.
. План маркетингу. Дослідження та аналіз ринку.
. Конкуренція і конкурентна перевага.
. Оцінка ризиків.
. Виробничий план.
. Організаційний план.
. Фінансовий план.