Аналіз умов праці на виробництві
У процесі праці людина перебуває в контакті з предметом праці, знаряддями праці та іншими людьми. Крім цього, на людину діють різні фактори виробничого середовища, зокрема, температура, вологість та швидкість руху повітря, параметри котрих не відповідають нормативним значенням, надмірний шум, вібрація, шкідливі виділення, електромагнітне та радіоактивне випромінювання тощо. Усе це характеризує умови, в яких працює людина.
Умови праці - це умови, що формуються в процесі праці людини, яка є головною продуктивною силою суспільства. У процесі праці формуються специфічні для кожного виду виробництва умови праці. Це залежить від особливостей вироблюваної продукції, сукупності застосованого обладнання, інструментів, пристосовувань, сировини та матеріалів, методики технології та організації виробництва. Ці чинники перебувають у тісному взаємозв'язку, впливають на процес формування умов праці. Отже, вирішення складного завдання формування сприятливих умов праці залежить, перш за все, від створення безпечної техніки, технології та належної організації виробництва.
Умови праці визначаються двома основними показниками: характером виробничого процесу, пов'язаного з робочою позою, нервово-психічним станом, напругою м'язів робітника та ін., а також виробничими обставинами під час роботи, які впливають на його здоров'я, нервово-м'язову та психічну діяльність.
Несприятливі умови праці примушують організм людини витрачати енергію на переборювання впливу шкідливих факторів. Унаслідок цього зростає втома організму, що підвищує ймовірність нещасного випадку, оскільки зморений організм не може з необхідною ефективністю реагувати на зміни, що відбуваються навкруги, навіть якщо ці зміни, безпечні для нього.
До задач охорони праці входить створення комфортних умов праці для забезпечення максимальної продуктивності, а імовірність ушкоджень або захворювання працюючого звести до мінімального.
Реальні виробничі умови характеризуються, як правило, наявністю певних небезпечних і шкідливих виробничих факторів, що є причинами травматизму і професійних захворювань.
Небезпечний виробничий фактор - це фактор, вплив якого на працюючого у визначених умовах приведе до травми або до іншого раптового різкого погіршення стану здоров'я.
Шкідливим виробничим фактором називається такий виробничий фактор, вплив якого на працюючого у визначених умовах приведе до захворювання або втрати працездатності.
Небезпечні і шкідливі виробничі фактори можна підрозділити на чотири групи: фізичні, хімічні, біологічні і психофізіологічні.
До фізичних небезпечних і шкідливих факторів представлених на підприємстві відносяться: рухомі елементи машин і механізмів; вироби, що переміщаються; матеріали; заготовки; руйнування конструкцій; підвищений рівень шуму, вібрацій, підвищений барометричний тиск; недостатня штучна освітленість робочої зони; гострі краї, жорсткість поверхні деталей, інструментів та обладнання.
До хімічних небезпечних і шкідливих виробничих факторів відносяться хімічні речовини, які за характером дії на організм людини поділяються на токсичні, подразнюючі, сенсибілізуючі, канцерогенні, мутагенні, котрі впливають на репродуктивну функцію. За шляхом проникнення в організм людини вони поділяються на такі, що проникають через дихальні шляхи, шлунково-кишковий тракт, слизові оболонки і поверхні тіла людини.
На ХК «АвтоКрАЗ» хімічні речовини представлені аміаком, котрий використовується в аміачних компресорнних установках і призначений для охолодження компонентів сировини. За класом небезпеки речовина відноситься до 4-го класу тобто речовини малонебезпечні, агрегатний стан пара, гранично допустима концентрація в повітрі робочої зони складає 20 мг/м, також до шкідливих відносяться аерозолі які виділяються при газо-електрозварюванні. Аерозолі являють собою оксид вуглецю в суміші повітря робочої зони. За характеристиками оксид вуглецю є ідентичним з аміаком.
До психофізіологічних небезпечних та шкідливих виробничих факторів відносяться фізичні (статичні і динамічні) нервово-психічні перевантаження розумова перенапруга, монотонність праці, емоційні перевантаження). На підприємстві особливо підверженими впливу цих факторів є оператори управління, так як їх робота пов’язана з переробкою великої кількості інформації.
Проаналізувавши умови праці на підприємстві можливо зробити висновок, що вони характеризуються наявністю невеликої кількості шкідливих виробничих факторів.
Газоподібні забруднювачі повітря представлені аміаком та оксидом вуглецю. Для попередження отруєння аміаком на підприємстві стежать за герметичністю виробничого обладнання, працює загальна та місцева вентиляції, робітники забезпечуються індивідуальними засобами захисту спецкостюмами типу Л-1, засобами захисту органів дихання (протигазами), спецокулярами зі щільно прилягаючими оправами. Зварювальники на дільниці газоелектрозварювання забезпечуються сукняними костюмами, брезентовими рукавицями, взуттям з термостійкою підошвою.