Структура служби енергоменеджменту
2.5.1 Склад і штатну кількість відділу головного енергетика затверджує директор підприємства, виходячи з умов і особливостей діяльності підприємства. Організаційна структура підприємства лише з урахуванням СЕМ приведена на рисунку 2.1
Рисунок 2.1- Організаційна структура підприємства лише з урахуванням СЕМ
2.5.2 Генеральний директор є особою, відповідальною за всю діяльність підприємства, пов’язану з використанням паливно-енергетичних та інших ресурсів.
.5.3 Енергоменеджер підприємства є особою, відповідальною за політику в сфері раціонального використання паливно-енергетичних та інших ресурсів, який має необхідні повноваження та зобов’язаний:
забезпечити розроблення, запровадження та успішне функціонування системи енергоменеджменту;
розробляти звіти щодо діяльності системи енергоменеджменту та надавати їх керівництву підприємства для аналізу та прийняття рішень, тобто зобов’язаний готувати рішення щодо покращання діяльності у сфері енерго- та ресурсозбереження тощо.
.5.4 Група обліку та аналізу має такі задачі:
контроль і аналіз споживання паливно-енергетичних та інших ресурсів структурними підрозділами підприємства;
створення дієвої системи контролю за використанням паливно-енергетичних та інших ресурсів;
прогнозування потреби в паливно-енергетичних та інших ресурсах залежно від планованих обсягів виробництва і т.д.
.5.5 Група енергоаудиту має такі задачі:
оцінювання поточного енергоспоживання з вірогідними даними по об’емам споживання всіх ресурсів и сумам засобів, що витрачається на них, по підприємству в цілому, по окремим ділянкам, та їх питомі величини на кожний вид продукції.
.5.6 Група розробки проектів повинна розробляти програму заходів по енергозбереженню, що містить систему мір організаційного, правового та технічного характеру, що направлені на постійне и планомірне зниження витрат, при покращенні виробничих, економічних и екологічних показників підприємства, та умов труда його персоналу.
.6 Регламентуючі документи
.6.1 Зовнішні документи:
Законодавчі і нормативні акти.
.6.2 Внутрішні документи:
Стандарти, Устав підприємства, Положення про службу, Посадова інструкція, Правила внутрішнього трудового розпорядку.
.7 Правила служби енергоменеджменту
Під час роботи служба енергоменеджменту повинна дотримуватися таких правил енергоменеджменту:
.7.1 Жодна компанія не повинна думати про інвестиції у високі технології доти, доки не буде вичерпано всі можливості щодо правильного ведення господарської діяльності та ефективного управління й контролю з боку керівництва. Тут мається на увазі реалізація перш за все організаційних заходів, що, зазвичай, є безвитратні.
.7.2 Енергоменеджер повинен піддавати аналізу всі, без будь-якого винятку, дії персоналу підприємства, пов’язані з використанням ПЕР.
.7.3 Слід інвестувати саме ті проекти, що мають найкращі економічні показники.
.7.4 Система енергетичного менеджменту має бути побудована за так званим “горизонтальним” принципом побудови та функціонування виробництва, що заснований на балансі прав і обов'язків окремих підрозділів і мінімізації рівнів їхньої підзвітності та підпорядкованості. При цьому окремим підрозділам (цехам, бригадам) ставляться конкретні завдання (збільшення обсягів виробництва продукції та її якості, а також терміни досягнення планових показників). Одночасно з цим надаються також широкі повноваження для реалізації цих задач (аж до визначення кількісного та якісного складу виконавців і розміру їхнього заробітку в межах установленого для підрозділу фонду оплати праці).
.7.5 Слід реалізовувати тільки ті проекти, економічні показники яких найкращі для вкладання коштів, враховуючи можливиі ризики.