Створення інформаційної системи для енергоменеджера
Розробка гарної інформаційної системи вимагає перегляду всього процесу в цілому - введення даних, відповідного аналізу і необхідної звітності. енергетичний стратегія енергоменеджмент
Інформація - це дані, які обробляються таким чином, що мають значення для споживачів і допомагають їм приймати рішення. При розробці інформаційних систем метою є зниження обсягу даних, одержуваних приймаючими рішення людьми при зростанні якості інформації, що надходить у їх розпорядження. Замість подання потоків даних система повинна забезпечувати моніторинг, аналіз та видачу адаптованої для різних типів рішень інформації.
Інформація повинна бути точною, своєчасною і доречною. Інформація повинна відповідати рішенню, що приймається. Існує три рівні прийняття рішень в організації, які вимагають різних типів інформації:
· оперативний контроль;
· управлінський контроль;
· стратегічне планування.
Своєчасність буде також змінюватися зі зміною типу прийняття рішень. Ефективний оперативний контроль вимагає негайного оповіщення, коли що-небудь відбувається неправильно. Управлінський контроль вимагає регулярних звітів, які відповідають місячному бюджетного циклу.
Для оперативного контролю потрібна точна інформація, щоб попередити, коли трапляється щось, що виходить за рамки. Для управлінського контролю необхідні періодичні звіти з функціонування. Для стратегічного планування необхідна прогнозована інформація.
Стратегічне планування вимагає двох видів інформації. Перший - це щорічна загальна інформація, яка пов'язана з річним оглядом. Другий тип - це інформація, яка потрібна нерегулярно, але часто терміново, щоб підтримувати теоретичні дослідження. За рідкісним винятком, інформаційні системи не можуть забезпечити інформацію, щоб сприяти цьому виду прийняття стратегічних рішень. Цей недолік викликаний сутністю прийняття стратегічних рішень, яке потребує відносно грубої інформації з боку непрогнозовано широкого кола джерел. Більшість баз даних не включають досить широкого кола інформації з усіх тих факторів, які необхідно приймати до уваги для прийняття стратегічних рішень, і вони не можуть збирати й аналізувати необхідні дані досить швидко, щоб їх реально використовувати.
Основними елементами, які потрібно виділити при розробці ефективної інформаційної системи енергоменеджмента:
· вирішити, хто буде використовувати інформацію, і залучити їх до проведення реалістичної оцінки їхніх потреб;
· здійснювати введення і аналіз даних як можна більш простим способом, що відповідає вашим цілям;
· забезпечити, щоб результати мотивували людей використовувати енергію ефективно;
· обгрунтувати витрати на експлуатацію системи старшому керівництву.
Можуть бути побудовані діаграми і графіки, що показують розходження між дійсним і спрогнозованим енергоспоживанням. Система висвічує проблему, якщо споживання піднялося вище прогнозованого допустимого рівня.
Цільові показники (наприклад, спрямовані на зниження енергоспоживання в наступаючому періоді на даний відсоток) потрібно встановлювати після консультацій з тими, хто управляє і працює на відповідних дільницях.
Прогнозоване значення енергоспоживання розраховується на основі певної передісторії і з застосуванням оцінки витрат на паливо може бути складений бюджетний прогноз щодо якого потім контролюються витрати.
Надзвичайно важливим є включення інформації з енергоменеджменту в потік фінансової звітності, таким чином піднімаючи значення енергоменеджменту та визначаючи економію від енергозберігаючих заходів. Якщо ця інформація не чітко інтегрована в систему фінансового менеджменту підприємства, то недостатня обізнаність буде основною перешкодою у здійсненні успішної політики енергетичного менеджменту.