Методи оцінки конкуренції і конкурентної переваги
Метою даного розділу бізнес-плану є обґрунтування вибору тактики конкуренції підприємства в умовах конкурентного ринку. Зміст розділу значною мірою ґрунтується на дослідженні діяльності конкурентів і порівнянні її з діяльністю фірми - розробника бізнес-плану [38].
Найважливішим напрямом дослідження діяльності конкурентів є бенчмаркинг, який можна визначити як дослідження технології, технологічних процесів і методів організації на кращих підприємствах; у партнерів і конкурентів у цілях підвищення ефективності власної фірми. У основу бенчмаркинга покладено аналіз переваги - це погляд на внутрішні функції, діяльність і досвід з такими цілями:
) визначити кращі результати;
) проаналізувати свою роботу;
) виявити недоліки у функціонуванні;
) усунути слабкі місця;
) створити мотивацію до постійного поліпшення.
Такий аналіз дає змогу:
) по-перше, чітко визначити сильні та слабкі сторони конкурентів та врахувати їхні помилки в процесі створення власного бізнесу;
) по-друге, усвідомити, в який спосіб можна побудувати власну конкурентоспроможну ринкову стратегію [39].
Крім того, ретельне спостереження за конкурентами допоможе підприємцеві вчасно усвідомити необхідність зміни своєї ринкової стратегії та перебудови власної
У бізнес-план рекомендується включати лише стисле обґрунтування вибору конкретного місця для фірми. Якщо важливе значення має фізичний вид об’єкта, то доцільно додати фотографії, ескізи, план земельної ділянки або карту місцевості. Такі матеріали, як правило, розміщують у додатках.
Найбільш цінна конкурентна перевага - гарна репутація фірми, яка досягається важко, повільно і потребує великих витрат на її підтримку.