Види та оцінка ризиків
У кожному бізнес-плані обов’язково приховано певні труднощі, які загрожують його існуванню. Для будь-якого підприємця дуже важливо вміти передбачити подібні труднощі і розробити стратегії їх подолання. Необхідно оцінити ступінь ризику і виявити ті проблеми, з якими може зіткнутися організація [40].
Загроза може бути від конкурентів, від власних прорахунків у сфері маркетингу і виробничої політики від помилок в підборі керівних кадрів, окрім цього, до ризиків належать пожежі і землетруси, страйки і міжнаціональні конфлікти. Чим глибше підприємець розробляє цю проблему, тим простіше і спокійніше йому виконувати бізнес-план.
У цьому розділі бізнес-плану необхідно виявити основні типи ризиків у діяльності підприємця, передбачити моменти їх можливих усунень.
Оцінюючи ризик, необхідно проаналізувати і оцінити такі фактори:
) Ступінь ризику, для чого необхідно встановити, чи є діяльність фірми освоєною або вона є новою; до якої сфери діяльності вона належить: з високим, середнім або низьким рівнем ризиків.
) Ступінь вірогідності досягнення очікуваних результатів: вірогідність успіху в досягненні запроектованих обсягів виробництва та обсягів реалізації продукції.
) Окремі найістотніші види ризиків: невиконання обов’язків постачальниками; коливання попиту на продукцію; зміна цін; платоспроможності споживачів; порушення проектів реконструкції підприємства; помилки у плануванні; вплив конкурентних підприємств тощо. Доцільно визначити види ризиків, за якими можливе страхування.
) Заходи щодо мінімізації збитків, пов’язаних з комерційним ризиком.
Управління ризиком - це процес реагування на події і зміни ризиків у процесі виконання будь-якого проекту.
При цьому важливим є здійснення моніторингу ризиків. Моніторинг ризиків включає контроль ризиків протягом всього життєвого циклу бізнес-проекту. Якісний моніторинг ризиків забезпечує управління інформацією, яка допомагає ухвалювати ефективні рішення до настання ризикових подій.
Підприємницький ризик - це небезпека виникнення матеріальних і фінансових втрат, збитків від здійснення підприємницької діяльності, реалізації угод [41].
За джерелами виникнення ризики класифікуються на:
) політичні;
) господарські;
) форс-мажорні.
Політичні ризики обумовлені:
) ризиком зміни державного устрою, частими змінами уряду;
) нестабільністю політичної влади;
) неадекватністю політичних рішень.
Господарські ризики можуть включати:
) ризик зміни податкового законодавства;
) ринковий ризик (відсутність споживачів товарів та послуг);
) ризик капітальних вкладень (інфляція);
) ризик зміни цін постачальників;
) ризик затримки платежів за реалізовану продукцію;
) ризик неадекватного менеджменту тощо.
Форс-мажорні обставини включають:
) ризики землетрусу, повені, бурі, урагану, інших стихійних лих;
) ризик втрати майна при пожежі.
Існують такі групи методів зниження ризиків:
) технічні методи, які засновані на впровадженні різних технічних заходів, наприклад система протипожежного контролю, банківських електронних розрахунків і ін.;
) правові методи, такі як страхування, застава, неустойка (штраф, пеня), гарантія, завдаток тощо;
) організаційно-економічні методи включають комплекс заходів, спрямованих на попередження витрат від ризиків у випадках виникнення несприятливих обставин, а також на їх компенсацію у випадках виникнення втрат [42].
Найбільш поширеними організаційно-економічними методами зниження ризику є:
) розподіл ризику між учасниками проекту;
) страхування;
) резервування коштів на покриття непередбачених витрат;
) нейтралізація часткових ризиків;
) зниження ризиків у плані фінансування.
Будь-яке управлінське рішення приймається в умовах, коли результати не визначені і інформація обмежена. Отже, чим повніше інформація, тим більше передумов зробити кращий прогноз і знизити ризик.
Розрізняють такі форми управління ризиками, як активна, адаптивна і консервативна. Вибір ставлення до ризику визначає і тип стратегії розвитку організації. Його поведінка на ринку може бути з мінімальним ризиком і мінімальними результатами, середнім ризиком і середніми результатами, максимальним ризиком і максимальними можливими результатами.
Проведення роботи з виявлення, аналізу і зниження ризиків - це комплексна і взаємопов'язана діяльність, яка дозволяє виявити найбільш вразливі місця в бізнесі, передбачити заходи з нейтралізації (повністю або частково) можливості створення таких ситуацій. Відомо, що приблизно 20% причин виникнення ризикових ситуацій дають зниження результату діяльності підприємства на 80% і більше, a 80% причин дають лише 20% знижень результату. Таким чином, насамперед слід просто ранжувати всі наявні ризики за їх вагомістю і ступенем впливу на фінансові результати діяльності підприємства [43].