Виробничий процес і його структура
Найважливішим завданням нормування праці є визначення всебічно обґрунтованих норм витрат праці по кожній категорії працюючих.
З розвитком виробничих сил суспільства міняються вимоги, пропоновані до нормування праці й насамперед до обґрунтованості норм витрат праці. У сучасних умовах норму варто розглядати як багатоаспектну категорію, при встановленні якої враховують організаційно-технічні, економічні, соціальні й психологічні фактори. Норму необхідно встановлювати з обліком всіх основних факторів, що впливають на її значення, тому що тільки правильно розрахована норма може стимулювати підвищення продуктивності праці. Норми витрат праці лежать в основі визначення потрібної чисельності, професійного й кваліфікаційного составів працюючих.
Велике значення нормування праці має для організації оперативного планування. Розрахунок завантаження встаткування, виробничої потужності встаткування, кожного робітника місця, ділянки, цеху, підприємства здійснюють на основі норм витрат праці.
Метою виробничого процесу на машинобудівному підприємстві є випуск готової продукції з урахуванням установлених вимог по її обсязі, якості й собівартості. У складі виробничого процесу виділяють основні й допоміжні процеси (Рис 1). До основних процесів відносять процеси, у яких відбуваються зміна виду, форми, стану матеріалів, обробка й перетворення матеріалів у готову продукцію. Допоміжні процеси призначені для підтримки й організації основних процесів (транспортування, зберігання, контроль й ін.). Здійснення технологічного процесу припускає виконання в певній послідовності ряду технологічних операцій. Технологічна операція є частину технологічного процесу, здійснюваної над певним предметом праці одним робітником (або одночасно групою робітників) на одному робочому місці. Ознакою закінчення операції є передача предмета праці з одного робочого місця на інше, регламентована в умовах цеху вбранням на роботу. Операція є основним об'єктом нормування праці.
Рисунок 1.1 - Схема нормування процесів
Здійснення технологічної операції припускає участь виконавця й виконання їх конкретних необхідних для даної операції трудових прийомів і дій. Це вимагає при встановленні обґрунтованих норм часу виділення в операції поряд з технологічними також і трудових елементів. Трудові елементи операції включають трудові рухи, дії, прийоми.
Висновок
У першому розділі розглянута сутність і задачі нормування праці, а також розкриті питання використання норм праці в економічної роботі та визначені виробничий процес і його структура.
НОРМУВАННЯ НА ДЕРЖАВНІЙ АКЦІОНЕРНІЙ ХОЛДИНГОВІЙ КОМПАНІЇ «АРТЕМ»