Організаційно-економічна характеристика ДАХК “Артем”
Однією з найбільш відомих холдингових компаній України є гігант промисловості Державна акціонерна холдингова компанія “Артем”. ДАХК “Артем”, до складу якої входить 16 відкритих акціонерних товариств - провідне підприємство авіаційної промисловості України та країн СНД. Історія ДАХК “Артем” свідчить про послідовне перетворення невеликого Лук'янівського заводу в сучасний холдинг, який є лідером в області виробництва авіаційних керованих ракет середньої дальності класу “повітря-повітря”, протитанкових керованих ракет різних модифікацій, автоматизованих комплексів “гурт” для перевірки і технічного обслуговування авіаційних керованих засобів нападу, а також приладів і устаткування для авіаційних літаків, що виготовляються в країнах СНД. Об’єднавши 16 відкритих акціонерних товариств, фінансові групи і ТОВ “Артем-банк”, компанія плідно працює як над випуском вже освоєної продукції, так і розробляє нові, конкурентоспроможні вироби. ДАХК “Артем” експортує свою продукцію в 36 країн світу, діловими партнерами холдингу є 29 держав.
Компанія “Артем" починає свою історію від дня заснування в 1892 році на Лук’янівці в Києві Дніпровського машзаводу. З 1992 року завод носить ім’я Артема, а у 1940 році, як одне з найкращих машинобудівних підприємств міста, завод було підпорядковано Наркомату Авіаційної промисловості СРСР. У 1975 році на базі заводу та його філій було створене Київське виробниче об’єднання ім. Артема, яке в 1996 році було перетворене в Державну акціонерну холдингову компанію “Артем”.
Державна акціонерна холдингова компанія “Артем” є акціонерним товариством відкритого типу і юридичною особою від дня її державної реєстрації. Засновником та акціонером компанії “Артем” є держава в особі Міністерства машинобудування, військово-промислового комплексу і конверсії України. Статутний фонд (капітал) компанії розподілений на 250 253 397 простих іменних акцій. Прибуток компанії формується за рахунок надходжень від здійснення господарської діяльності після покриття матеріальних і прирівняних до них витрат, витрат на оплату праці, виплати відсотків за кредитами банків та за облігаціями, а також податків, зборів і інших обов’язкових платежів до бюджетів. Чистий прибуток, одержаний після розрахунків, залишається в повному розпорядженні компанії і використовується відповідно до рішення вищого органу компанії.
Управління компанією здійснюють: Засновник в особі Міністерства промислової політики України, який виконує повноваження загальних зборів акціонерів, - вищий орган компанії; Наглядова (спостережна) рада; Правління; Ревізійна комісія. Спостережна рада є органом компанії, що з метою захисту інтересів держави здійснює контроль за діяльністю правління компанії. Правління є виконавчим органом, який здійснює керівництво її поточною діяльністю. Ревізійна комісія є органом компанії, який контролює фінансово-господарську діяльність виконавчого органу.
Згідно статуту ДАХК “Артем” метою діяльності компанії є: забезпечення ефективного функціонування та розвитку єдиного науково-технічного і виробничого комплексу з розробки, виробництва та впровадження сучасних зразків вітчизняної авіаційної техніки; створення та серійне виробництво нових зразків обладнання та іншої продукції для потреб безпеки держави, товарів народного споживання, технологічного обладнання для агропромислового комплексу, медичної техніки тощо; підвищення ефективності виробництва та одержання прибутку, підвищення конкурентоспроможності продукції на ринку.