Нормування слюсарних робіт
Слюсарні роботи в основному являють собою холодну обробку металів різанням, виконувану ручним або механізованим способом. Залежно від призначення слюсарні роботи можуть підрозділятися на слюсарно-заготівельні (виправлення, розмітка, різання матеріалу, зачищення заусенцев й ін.); слюсарно-інструментальні (доведення поверхні, вирубка, опіловка, шабрування поверхні); слюсарно-складальні (свердління, нарізування різьблення, зняття фасок, змазування, притирання й ін.).
Технічна норма часу на слюсарні роботи встановлюється на основі нормативів аналітично-розрахунковим методом. При відсутності розроблених нормативів в особливо специфічних умовах виробництва застосовується аналітично-дослідницький метод, при якому встановлюється хронометражна норма на слюсарну роботу, виконувану безпосередньо на даному робочому місці. При розрахунках норми штучного часу на слюсарні роботи в умовах дрібносерійного й одиничного виробництва виходять із розчленовування операції на два укрупнених комплекси: комплекс прийомів на деталь і комплекс прийомів, пов'язаних з операцією.
Перший комплекс включає час, зв'язаний зі способом установки й зняттям деталі (взяти, установити, закріпити, кантувати, відкріпити, відкласти деталь і т.д.). У другий комплекс входить як основний час обробки (роботи), так і час (допоміжне), затрачуване на дії з інструментом (взяти й відкласти інструмент, перемістити його до робочої крапки й т.д.). Сумарний час на виконання цих двох комплексів становить оперативний час Топ, що не підрозділяється на основне й допоміжне.
Норма штучного часу на слюсарні роботи:
Тш = Тов (1 + ДО/100),(2.12)
де ДО - сумарний час на обслуговування робочого місця, відпочинок й особисті потреби, % від оперативного часу, що визначається по відповідних нормативах залежно від виду робіт і типу виробництва з урахуванням поправочних коефіцієнтів (див. приклади рас чету).
Порядок нормування слюсарних робіт зводиться до наступного:
) вибір нормативів і карти норм виробітку для нормування залежно від типу виробництва, де здійснюється робота;
) аналіз фактично заданих умов роботи й прийнятих у нормативах (виявлення необхідності коректування й числа поправочних коефіцієнтів);
) усунення недоліків в організації робочого місця;
) визначення поправочних коефіцієнтів на фактичні умови роботи;
) визначення по нормативній карті нормованого часу;
) визначення розрахункового часу (оперативного);
) визначення часу на обслуговування робочого місця, відпочинок й особисті потреби по відповідній нормативній карті. У випадку укрупненого нормування цей час включається в табличний час на комплекс прийомів або операцію й окремо не визначається;
) розрахунок норми штучного часу на слюсарну операцію (див. приклади розрахунку);
) визначення підготовчо-заключного часу й при виготовленні партії деталей штучно-калькуляційного часу; якщо цей час включається до складу норми штучного часу, то воно задається відсотком від оперативного часу.
Методика розрахунку норм часу різання металу
Різання аркуша на смуги або розкрій смуги на окремі деталі звичайно виконуються на гільйотинних ножицях. Нормування цих операцій має наступні особливості: