Складові фінансового плану
Фінансовий план - це розділ, який узагальнює основні положення всіх попередніх розділів бізнес-плану у вартісному вираженні.
Цей розділ бізнес-плану дає можливість оцінити здатність забезпечувати надходження коштів в обсязі, необхідному для реалізації бізнес-плану та достатньому для обслуговування боргу (або виплати дивідендів, коли мова йде про інвестиції).
Потрібно детально описати потребу в фінансових ресурсах, передбачені джерела і схеми фінансування, відповідальність позикодавців і систему гарантій. Особливе значення потрібно приділити опису поточного і прогнозованого стану навколишнього середовища. Повинні бути відображенні фактори, які важко прогнозуються, їх альтернативні значення для різних варіантів розвитку подій [47].
Фінансовий план слугує необхідною умовою для раціональної організації роботи на всіх фінансових ділянках діяльності організації.
Під фінансовим плануванням розуміють визначення обсягу фінансових ресурсів, необхідних для діяльності організації, а також джерел їх надходження.
Основними принципами фінансового планування є:
) єдність фінансових планів полягає в єдності фінансової політики, єдиному підході до розподілу фінансових ресурсів, єдиній методології розрахунку фінансових показників та ін.;
) безперервність, яка означає взаємозв'язок довгострокових (перспективних), поточних і оперативних фінансових планів;
) стабільність, тобто незмінність показників фінансових планів.
Основними завданнями фінансового планування є:
) забезпечення діяльності необхідними фінансовими ресурсами;
) визначення напрямків ефективного вкладення капіталу, оцінка раціональності його використання;
) виявлення та мобілізація резервів збільшення прибутку за рахунок поліпшення використання матеріальних, трудових та грошових ресурсів.
Основною метою складання фінансового плану є взаємоузгодження доходів і витрат у плановому періоді. При перевищенні доходів над витратами сума перевищення направляється до резервного фонду.
У процесі фінансового планування визначаються майбутні фінансові потреби: коли і які саме кошти будуть потрібні підприємцю у плановому періоді [48].
Для діючого підприємства важливо у фінансовому плані навести динаміку основних фінансових показників за минулі роки. Копії фінансових документів, що підтверджують ці показники, подаються в додатках.