Реалізація бізнес-плану на підприємстві
Ефективність бізнес-планування проявляється тільки після реалізації проекту в реальних виробничих або ринкових умовах. Це означає як необхідність підвищення якості планованих показників, так і можливість одержання високих реалізаційних результатів. Бізнес-план дає кожному підприємцеві чіткі орієнтири на період дії проекту. Порівнюючи одержувані результати із запланованими показниками, підприємець або менеджер може робити висновок про те, як «йде» його бізнес, а за необхідності прийняти організаційно-управлінські рішення для поліпшення своїх справ [49].
Етап реалізації бізнес-плану охоплює період від ухвалення рішення про інвестування проекту до початку комерційної діяльності фірми. Реалізація плану означає виконання проектних пропозицій і досягнення позитивних економічних результатів. Це передбачає використання лінійних і мережевих моделей, що з’єднують у єдину систему різні види й етапи виконуваних робіт, які мають певну тривалість і вартість. Основні роботи, що передбачають реалізацію конкретного бізнес-плану на вітчизняних підприємствах, полягають у такому:
набір і комплектування команди впровадження;
створення й реєстрація господарської фірми;
придбання або розроблення прогресивної технології;
вибір підрядників, консультантів і постачальників;
підготовка заявкових документів;
формування й виставлення пропозицій;
обґрунтування ринкової ціни товару;
проведення переговорів і укладання контрактів;
придбання або оформлення оренди землі;
проведення будівельно-монтажних робіт;
закупівля й установлення технологічного устаткування;
укладення договорів про закупівлю матеріальних ресурсів;
здійснення маркетингових досліджень;
навчання й розміщення фахівців фірми;
завершення бізнесу-проекту;
освоєння виробництва продукції;
організація ринку збуту товарів.
У процесі реалізації бізнес-проекту розробляється план-графік виконання основних етапів робіт і складається уточнений кошторис витрат.
Планування й управління ходом робіт з реалізації розробленого бізнес-плану припускають створення системи поточного контролю й аналізу усіх витрат ресурсів. Для цього необхідно насамперед установити контрольні значення витрат ресурсів і строку виконання робіт, за якими можна визначити, як йдуть поточні справи, чи всі намічені плани виконуються. Варто перевіряти з певною періодичністю співвідношення доходів і витрат підприємства, стан готівки, рівень складських запасів, якість робіт та інше [50].
Коректується бізнес-план на основі отриманих контрольних показників. Коректування бізнес-плану дає можливість, не змінюючи загальної стратегічної мети бізнес-проекту, забезпечити в нових умовах оперативне планування й управління виробництвом і досягнення запланованих кінцевих результатів.
Бізнес-план дизайн-студії Design Plazа