Пропозиції щодо впровадження інших складових нематеріальної мотивації персоналу підприємства
Тисячоліттями першочерговою потребою людини було задоволення найнеобхідніших матеріальних потреб. Згодом людина стала працювати щоб задовольняти різноманітні потреби не лише матеріального характеру.
Недоліком системи мотивації трудової діяльності підприємства є недостатня увага моральному стимулюванню праці. Філії «Володимир - Волинська ДЕД» необхідно покращити корпоративну культуру з метою піднесення високоякісної праці і самовдосконалення працівників, що є шляхом до успіху й добробуту. До основних принципів корпоративної культури, виконання яких може позитивно вплинути на психологічний клімат в колективі, задоволеність персоналу роботою належать:
- дисципліна і старанність;
впевненість в кращому майбутньому;
сміливість й усвідомлений ризик;
відповідальність й обов'язок;
творчість та ініціатива;
компетентність й високий професіоналізм;
порядність, взаємоповага, взаємодопомога;
працьовитість і самовдосконалення;
А також яскравим методом для впровадження нематеріальної мотивації персоналу підприємства буде соціально-психологічний тренінг, він сприятиме :
- збільшенню неформальних зв'язків;
- створенню дружніх відносин;
- зняттю напруження після робочого дня;
- проясненню для кожної людини його цінностей, мотивів, життєвої стратегії.
Соціально-психологічний тренінг сприятиме розкриття людини: в індивідуальності, особистості, тобто людина знімає «маску» просто службовця і дізнається, що навіть на роботі він може залишатися самим собою.
Філії «Володимир - Волинська ДЕД» слід відродити власні найкращі традиції радянських часів. В тісному взаємозв'язку з моральним аспектом корпоративної культури необхідно сформувати знаково-символічну складову: знаки фірмового стилю підприємства, його символи, обряди. Наприклад, проводити урочисті церемонії ушанування переможців внутріфірмового трудового суперництва, конкурси за професіями, ювілеї фірми та ювілеї провідних структурних підрозділів підприємства, щорічне урочисте святкування Дня автомобільного транспорту тощо.
На підприємстві має працювати соціальна програма: путівки в санаторії для працівників та їх дітей, матеріальна допомога на лікування.
Мотивація дозволяє ефективно й економно використовувати всі види ресурсів і забезпечити необхідні ринку якість і ціну послуг. Щоб цього досягти керівник підприємства повинен вміти здійснювати наступні заходи:
розташувати до себе людей і викликати в них почуття довіри
впливати на думку й поведінку працівника, не викликаючи при цьому в нього образи або роздратування
персоніфіковано й дозовано застосовувати методи матеріального й нематеріального стимулювання. [3]
Щоб вірно оцінити кожного співробітника необхідно знати його індивідуальні особливості і потреби, знати його бажання та проблеми, розділяти його інтереси. Для цього бажано про анкетувати всіх працівників.
Також доцільно запровадити для підприємства програму гуманізації праці. Гуманізація праці забезпечить:
краще пристосування матеріально-технічної бази виробництва до людини;
створення сприятливих умов праці;
широку та активну участь працівників у вирішенні виробничих завдань.
На основі запровадження програми гуманізації праці ставиться завдання створення нової, «синтетичної» моделі організації стимулювання ефективності виробництва.