Види розподілу та кооперації праці в організації
Нові форми розподілу праці передбачають і нові форми її кооперації, тобто вибір відповідних форм об'єднання працівників, що виконують якісь окремі види спільної роботи, для досягнення головної мети підприємства.
Оскільки робота у підприємстві поділяється на складові частини, хтось повинен координувати роботу групи для того, щоб вона була успішною. У цьому випадку на перший план виступає відокремлення функцій управління, сутність якого полягає у цілеспрямованому координуванні і інтегруванні діяльності всіх елементів підприємства.
Хтось повинен взяти на себе обов'язки капітана з тим, щоб визначити коло обов'язків підлеглих. Планувати, організовувати, координувати і контролювати всі структури і ланки підприємства. У такій роботі завжди присутні два моменти: інтелектуальний (підготовка і прийняття рішень) і вольовий (їх реалізація).
Найбільш складним є вид трудової діяльності, пов'язаний з реалізацією управлінських рішень. Це, передусім, зумовлено великою різноманітністю управлінських робіт. Щоб привести їх в певну систему, доцільно виконувати окремі функції, які класифікуються за об'єктами і напрямками керуючого впливу, за етапами виконання трудового процесу або за іншими аспектами.
Досить діючий інструмент нематеріальної мотивації в умовах функціонування великого підприємства - редизайн праці, що являє собою метод збагачення виробничих задач.
Метод редизайна праці містить у собі наступні складові:
- розмаїтість висунутих задач, що дозволить уникнути рутинності праці, а також сприяє накопиченню досвіду співробітником і розвитку його творчого потенціалу;
завдання, що виконується співробітником від початку і до кінця, сприяє розвитку почуття відповідальності;
усвідомлення значущості виконаного завдання (для компанії, відділу, людей або країни);
максимальне розширення автономності співробітника в процесі виконання завдання, що розвиває навички прийняття самостійних рішень.
У підприємстві існують дві внутрішні форми розподілу праці:
горизонтальний( розподіл праці на компоненти, що становлять частини загальної діяльності) і вертикальний (відокремлення роботи з координування дій від самих дій. Діяльність з координування роботи інших людей і складає сутність управління).
Вертикальний розподіл управлінської праці здійснюється за такими напрямками:
)загальне керівництво - розробкам реалізація головних, перспективних напрямків діяльності підприємства;
)технологічне керівництво - розробка і впровадження прогресивних технологій (раціоналізація виробничих процесів на основі впровадження сучасних методів управління, комплексної механізації і автоматизації виробництва);
) економічне керівництво - стратегічне і тактичне планування, аналіз економічної діяльності підприємства і забезпечення його рентабельної роботи;
) оперативне управління - складання і доведення до робочих груп і окремих виконавців оперативних планів, розставлення виконавців за робочими місцями, їх інструктування, організація систематичного контролю;
) управління персоналом - підбір, розставлення і розвиток трудових ресурсів підприємства.
Розподіл та кооперація праці на підприємстві обумовлюють відокремлення функцій, які виконуються працівниками. Виділяють такі групи функцій:
а) локальні функції: реалізуються у межах підрозділу, є обслуговуючими по відношенню до інших видів функцій та, як правило, відображені тільки у посадових інструкціях (наприклад, розробка прейскуранту цін);
) наскрізні функції: відображені у положеннях про структурні підрозділи і пов'язані з виконанням спільних робіт кількома підрозділами (наприклад, робота щодо інвентаризації товарно-матеріальних цінностей: приймають участь працівники бухгалтерії, відділу організації торгівлі, комерційного відділу, відділу цін);
в) кінцеві - функції, виконання яких пов'язано з досягненням певного результату в діяльності підприємства в цілому. Цей результат відображає зовнішні контакти підприємства (наприклад, розробка бізнес-плану, на основі якого будуть залучатися банківські кредити; розробка службового листа постачальнику і т. п.).
За роллю в процесі управління управлінських працівників поділяють на: керівників, фахівців, службовців (технічних виконавців).