Управління якістю діяльності підприємства
Актуальність.
В умовах розвитку міжнародної торгівлі і споріднених їй видів діяльності, усіх окремих підприємств та галузей економіки на зовнішньому і внутрішньому ринках повністю залежить від того, наскільки їх продукція або послуги відповідають стандартам якості. Тому проблема забезпечення і підвищення якості продукції актуальна для всіх країн і підприємств. Від її вирішення в значній мірі залежить успіх і ефективність національної економіки. При цьому необхідно враховувати те, що підвищення якості продукції - задача довгострокова і безперервна. Рівень якості продукції не може бути постійною величиною. Вироби залишаються технічно прогресивними, зручними, красивими, модними до тих пір, доки їм на зміну не прийдуть нові, ще більш досконалі, що обумовлено науково-технічним прогресом в науці і техніці. Але на кожному часовому етапі якість продукції повинна бути оптимальною, тобто такою, що максимально задовольняє потреби споживачів при відносно мінімальних затратах на її досягнення.
З розвитком науково-технічного прогресу проблема якості не спрощується, а, навпаки, стає складнішою. Тому вирішувати її традиційними методами, тобто лише шляхом контролю якості готової продукції, практично неможливо. Повинен бути комплексний, системний підхід, реалізація якого можлива лише в рамках системи управління якістю. Відомий американський спеціаліст Едвард Демінг писав ще в 1950 р., що на 85% вирішення проблеми якості залежить не від людей, а від системи управління якістю.
Таким чином, проблема забезпечення якості діяльності підприємства є комплексною: науковою, технічною, економічною і соціальною, і у вирішенні її повинні брати участь висококваліфіковані спеціалісти, які вільно володіють сучасними методами управління якістю, незалежно від того, в якому секторі вони працюють: державному чи приватному, на великих підприємствах чи в малому і середньому бізнесі, тому що загальні принципи організації і забезпечення високої якості продукції та послуг не залежать від розміру підприємства.
В сучасних умовах формуються нові види бізнесу під впливом деталізації діяльності або її кластеризації, яка б могла стати прибутковою на світовому ринку, але їй не вистачає забезпечення якості орієнтовно на вимоги споживачів та міжнародних стандартів. Це може бути обумовлено тим, що підприємці не знають як досягти більш високої якості без великих витрат, або припускаються деяких помилок при забезпеченні якості своєї продукції.
Теоретико-методологічні й економіко-організаційні аспекти управління витратами на забезпечення якості діяльності підприємства у процесі одержання очікуваних фінансових результатів відображені в роботах провідних вітчизняних і зарубіжних вчених економістів: І. Ансоффа, Л. Водачека, З.Ш. Гейлера, А.В. Гличева, Д. Джурана, Л.В. Дікань, Ю.Б. Іванова, Д.С. Демиденко, В.Е. Ластовецького, Л.А. Матвєєва, В.Ю. Огвоздіна, Г.С. Одінцової, В.В. Окрепілова, В.С. Пономаренка, О.І. Пушкаря, В.М. Соколенко, С.А. Стукова, А. Субето, А. Фейгенбаума, З.Ю. Хамдамова, Д. Харрінгтона, А. Яругової та ін., однак вони не систематизують між собою складові якості, і при цьому виділяючи одну із них як домінантну.
Мета роботи
провести дослідження діючої системи забезпечення якості в торгівельному підприємстві та обґрунтувати напрями її вдосконалення в ПП «Паксервіс»
Для досягнення поставленої мети було вирішено такі завдання
:
§ проведення теоретичного аналізу понять «якість», «система забезпечення якості»;
§ аналіз існуючих класифікацій витрат на якість діяльності підприємства та організаційної структури управління в системі забезпечення якості;
§ виявлення особливостей забезпечення якості продукції та їх впливу на ефективність діяльності;
§ дослідження методичних підходів щодо управління якістю продукції;
§ оцінка ефективності системи забезпечення якості діяльності;
§ розробка методичних підходів та рекомендацій щодо аналізу напрямів діяльності спрямованої на забезпечення якості;
§ аналіз умов та факторів формування якості діяльності підприємства;
§ розробка пропозицій щодо підготовки підприємства до системи сертифікації з метою забезпечення якісної та ефективної діяльності.
Об’єкт дослідження -
система забезпечення якості діяльності торговельного підприємства.
Предмет дослідження
-
теоретико-методичні та практичні аспекти забезпечення якості діяльності ПП «Паксервіс».
Підприємство «Паксервіс» було створено з метою задоволення потреби інших підприємств в упаковуванні із використанням скотч-стрічок та надання супутніх послуг (перевезення, продажу, тощо). Підприємство «Паксервіс» функціонує на ринку виробництва пакувальних матеріалів та надання послуг з пакування різних видів продукції з 2004 року в Україні, і при цьому в своїй роботі застосовує як вітчизняні матеріали, так й матеріали іноземного походження. В сучасних умовах конкуруючи за клієнтів серед аналогів має інтерес до підвищення якості як пакувальних матеріалів, так і якості надання послуги упакування, де найбільший інтерес до логістичних компаній, де потрібні водночас декілька видів упаковки з метою збереження продукції та гарантії безпеки.
Протягом останніх років підприємство розширило клієнтську базу та напрями діяльності, оскільки до 2008 року надавалися лише послуги щодо упакування, а в сучасних умовах надаються консалтингові послуги, послуги з перевезення, переупакування, нанесення маркування на упаковку, здача в найм пакувальних машин та забезпечення їх пакувальними матеріалами, короткострокового зберігання, в окремих випадках кур’єрські послуги тощо.
Методи дослідження.
Теоретичною та методологічною основою дослідження є положення сучасної економічної теорії, наукові праці вітчизняних та зарубіжних вчених у сфері управління витратами на забезпечення якості діяльності підприємства. Для досягнення поставленої в роботі мети було використано такі методи дослідження: теоретичного узагальнення та порівняння - для уточнення понятійного апарату управління витратами на забезпечення якості; статистичного аналізу - для проведення аналізу емпіричних даних і дослідження особливостей забезпечення якості в умовах трансформаційної економіки; системного підходу формалізації та економіко-математичного моделювання - для обґрунтування і розробки основних шляхів підвищення ефективності управління витратами на забезпечення якості діяльності підприємства.
Інформаційна база
. В роботі використано сучасні публікації актуальних періодичних видань та веб ресурсів, монографій, фактичну звітність ПП «Пак сервіс» щодо функціонування у 2006-2010 роках.
Новизна магістерської дипломної роботи полягає в наступному
:
обґрунтовано системну оцінку якості діяльності підприємства на ринку послуг з упакування;
впорядковано показники якості діяльності торговельного підприємства;
За результатами дослідження було опубліковано наукову статтю «Стан та тенденції розвитку вітчизняного ринку пакувальних матеріалів» у збірнику наукових статей студентів КНТЕУ «Менеджмент і адміністрування».
Теоретичні засади управління якістю діяльності підприємства
- Сутність, фактори та напрями формування якості на підприємстві
- Критерії та система показників оцінювання якості діяльності підприємства
- Методичні підходи до управління якістю діяльності торговельного підприємства
- Оцінка стану та тенденцій розвитку вітчизняного ринку пакувальних матеріалів
- Дослідження організаційного механізму управління якістю в ПП «Паксервіс»
- Аналіз умов та факторів формування якості діяльності підприємства
- Оцінка ефективності системи забезпечення якості діяльності ПП «Паксервіс»
- Вдосконалення інформаційної системи забезпечення якості діяльності підприємства (з використанням ЕОМ)
- Підготовка підприємства до сертифікації системи якості діяльності підприємства
- Забезпечення якості діяльності підприємства ПП «Паксервіс»