Структурні елементи системи технічного обслуговування підприємства
2) управління внутрішньоцеховим транспортом є функцією керівників відповідних цехів.
Планування транспортних робіт. В основу планування роботи транспортного господарства покладається визначення вантажопотоків, тобто кількість вантажів, що переміщуються в заданому напрямку на певну відстань протягом конкретного проміжку часу відповідно до виробничої програми підприємства.
Енергетичне господарство
Типова структура. До складу енергетичного господарства здебільшого входять господарства:
електросилове — понижуючі підстанції, генераторне та трансформаторне устаткування, електричні мережі, акумуляторне господарство;
теплосилове — котельня, компресорна, теплосилові мережі, водопостачання, каналізація;
газове — газогенераторні станції, газові мережі, холодильні та вентиляційні установки;
пічне — нагрівальні й термічні печі;
слаботочне — власна телефонна станція, диспетчерський зв'язок, радіозв'язок тощо;
енергоремонтт — ремонт, модернізація і нагляд за різним електроустаткуванням.
Організація енергетичного господарства базується на розрахунках енергетичного балансу
Цілі розробки енергетичного балансу:
1) визначення потреби підприємства в паливі та енергії (витратна частина балансу);
2) обґрунтування способів (джерел) забезпечення цих потреб за рахунок виробництва енергії власними генеруючими установками, одержання енергії зі сторони, використання вторинних енергоресурсів (прибуткова частина балансу).
Складання витратної частини балансу передбачає: а) розрахунки потреб основного і допоміжного виробництва в паливі та енергії за чинними нормами; б) визначення допустимих витрат енергії у внутрішній мережі.
Розробка прибуткової частини балансу включає визначення потужностей і режимів роботи власних генеруючих установок, потреб у паливі різних видів за відповідними нормами.
Оперативне управління. Безпосереднє виконання функцій енергозабезпечення підприємства покладено на відділ головного енергетика чи енергетичний цех (дільницю). На невеликих підприємствах енергетичне господарство може підпорядковуватися головному механіку.
Складське виробництво
Види складів підприємства та їх функції:
матеріальні — зберігання запасів сировини, матеріалів, палива, комплектуючих виробів та інших матеріальних цінностей, що поступають на підприємство ззовні. Такі склади підпорядковуються відділу матеріально-технічного постачання підприємства;
виробничі — зберігання напівфабрикатів власного виготовлення; до них відносять також ЦІС та ЦІРК, склади запасних частин та устаткування;
збутові— зберігання готової продукції та відходів виробництва, що підлягають реалізації; підпорядковуються відділу збуту підприємства.
Організація складського господарства охоплює приймання, розміщення, зберігання, підготовку до використання, видачу та облік руху матеріальних ресурсів.
• Усі матеріальні ресурси, що поступають на підприємство, проходять обов'язкову процедуру приймання за кількістю та якістю.
• Розміщення і зберігання матеріальних ресурсів на складах може здійснюватися такими способами:
а) сортовим — закріплення за кожним видом матеріальних ресурсів постійного місця його зберігання;
б) партіонним — зберігання кожної партії матеріалів окремо від попередніх надходжень;
в) комплектним — розміщення матеріалів за комплектами, що відпускаються у виробництво.
• Підготовка матеріалів до їх виробничого використання (комплектування, нарізання, розкрій) здійснюється заготовчи-ми відділеннями або дільницями матеріальних складів підприємства.
• Видача матеріалів зі складів здійснюється в межах лімітів, розрахованих відділом матеріально-технічного постачання, виходячи з виробничої програми і норм витрати матеріальних ресурсів.
• Облік руху матеріальних ресурсів проводиться за допомогою картотеки як на складах (кількісно-сортовий облік), так і в бухгалтерії (кількісно-вартісний облік).