Фандрайзінг і фінансовий менеджмент
Процес демократизації суспільства і зміна економічної моделі викликали корінні зміни в соціально-культурному житті країни, зокрема в шоу-бізнесі, розвиток якого в останнє десятиліття здійснюється значними темпами.
Разом з тим шоу-індустрія не може функціонувати без фінансової підтримки з боку як комерційних, так і некомерційних структур.
Шоу-бізнес – це завжди ризик: фінансовий, психологічний, соціальний, оскільки в нім сполучені різні види і жанри мистецтва, а його продукція розрахована на масове споживання. Рівень риски настільки великий, що цей вид бізнесу прийнято називати венчурним, оскільки діяльність шоу індустрії зв'язана з ризиком для життя.
Втілення таких сценічних форм, як фестивалі, конкурси, гала-концерти, міжнародні форуми, реально тільки за наявності меценатів або спонсорів. Звідси і виділяються різні види фінансування масових заходів.
Спонсорінг.
Переводиться як поручительство, опікування, підтримка. За змістом процес спонсоринга є підбором або організацією події, веденням або контролем процесу, гарантованим здійсненням проекту і обліком інтересів спонсора. Спонсорство – це цільові субсидії для досягнення взаємних цілей, тобто взаємовигідна співпраця, реалізація сумісних проектів. Спонсорська підтримка оформляється договором, що містить взаємні зобов'язання сторін.
Патронаж.
Патронаж – заступництво не тільки фінансове, але і організаційне, таке, що надається на стабільній і довготривалій основі. Добродійність, будучи проявом філантропії, не припускає яких-небудь зобов'язань, у тому числі і фінансових з боку одержувача фінансової підтримки.
Меценатство.
Меценатство – це добродійність у сфері мистецтва. Меценати – переважно приватні особи, що жертвують свої засоби безоплатно.
Історія добродійності в Росії налічує не одну сотню років. Не випадково XIX століття стало "золотим століттям" добродійності. На жаль, сучасний добродійний рух поки не володіє тим особовим потенціалом, який би характерний вітчизняному меценатству. Звичайно, сьогодні необхідно ставити завдання відродження такої традиції, коли спроможні громадяни безоплатно жертвують свої засіб, відроджуючи мистецтво.
Так чому ж компанія подає спонсорську підтримку продюсерському проекту? Причин може бути декілька, вони різні, від глобальних, до найнікчемніших. Наприклад, компанія-спонсор хоче співробітничати з вами, тому що ваш проект здався їй надійним і стабільним. Або тому, що директор компанії обожнює слухати таку музику, яку ви робите. Мотивація визначає те, що рухає організацією, коли вона подає спонсорську підтримку. Це поняття багато в чому перетинається з поняттям "причини". Але різниця в тому, що мотивація складається з безлічі явищ, подій, обставин, поєднання яких формує певне прагнення поступати так, а не інакше. Продюсер Х колись працював у фінансовій організації, де у нього склалися непогані відносини з керівництвом. Надалі Х починає займатися музичним бізнесом і просувати свій проект, звертаючись за фінансовою допомогою в дану організацію. А вона у цей момент, знаходячись на піке свого розвитку, має в своєму розпорядженні резерви і може надати фінансову допомогу. До того ж вона хоче підняти свій престиж. Тут збіг незалежних один від одного обставин сприяє тому, що продюсер отримує спонсорську підтримку.
Вкладення фірмами і компаніями власних засобів припускає окупність надалі витрат і отримання прибули. Природно, що пріоритет визначається специфікою цілей, які переслідує компанія-спонсор. Крім отримання фінансового прибутку, пріоритетом може стати і естетичне задоволення, задоволення амбіцій.
Та все ж, перш ніж брати гроші, краще дізнатися, з якої причини вам дають і, головне, на яких умовах. Існує маса прикладів, коли витрати не окупаються. Мабуть, в більшості випадків в російському шоу-бізнесі спонсорство носить постійний характер і вимагає безперервних вливань. Наприклад, у випадку із співачкою Жасмин, яку спонсорує власний чоловік. По деяких відомостях, для досягнення стабільної зоряності артиста щорічно необхідно вкладати від 100 до 400 тисяч доларів і більш.