Фандрайзінг і фінансовий менеджмент
Початкуючому продюсерові дуже складно повернути вкладені засоби унаслідок відсутності досвіду, тому засоби на розкручування проекту слід брати у "перевірених людей".
Бюджетні кошти, як федеральні, так і місцеві, виділяються під крупні заходи, пов'язані з організацією державних свят (День Перемоги, Новий Рік), локальних свят (День Міста), а також в цілях часткового фінансування подій, складових національну гордість. Виділення подібних засобів відбувається з відома міських властей або за підтримки адміністрації Президента РФ.
Подібні акції носять масовий характер і не припускають витягання прибули. Після закінчення заходу організатор представляє звіт вище переліченим структурам про використання бюджетних коштів згідно фактичному кошторису витрат з додатком документів фінансової звітності (копії договорів, рахунків, платіжних доручень і тому подібне)
Інвестори (банки, приватний капітал), виділяючи кошти, розраховують на відшкодування витрат і отримання прибули. У російському шоу-бізнесі особливо яскраво виявляється синтез основних типів інвестиційних вкладень: фізичних, грошових і нематеріальних активів. Та все ж, основну роль в цьому бізнесі грають професійне чуття людини і його творчий потенціал.
При вкладенні засобів в той або інший проект в першу чергу дається його фінансово-економічна оцінка, оскільки проект повинен відшкодувати вкладені засоби за рахунок доходів від реалізації товарів і послуг, причому рівень прибули і терміни окупності проекту визначає інвестор.
Досягнення саме таких результатів інвестиційних операцій і є ключовим завданням оцінки фінансово-економічних параметрів будь-якого проекту у сфері шоу-бізнесу. Проте провести таку оцінку проекту буває дуже складно з ряду причин. Так, терміни інвестицій можуть бути разовими, або розраховані на декілька років, а це приводить до невизначеності при оцінці всіх аспектів. Тому в шоу-бізнесі застосовується метод інвестиційних розрахунків, або дисконтування.
Найбільш поширеним джерелом фінансування є засоби спонсорів, яким взамін надається пакет рекламних послуг.
До рекламних послуг прийнято відносити:
- вказівка спонсора в титрах ТБ-програми, присвяченою проекту
- показ рекламного ролика спонсора усередині програми
- вказівка спонсора в афішах, розтяжках, флайерсах, міні-постерах і інших видах друкарської продукції
- рекламні щити в місці проведення заходу
- оголошення ведучого з сцени про участь тієї або іншої фірми в організації і проведенні заходу
- участь спонсора в прес-конференціях, присвячених даній події
- згадка про подію в газетних і журнальних публікаціях і телеефірі, присвячених події, що проводиться
- інтерв'ю із спонсором в газетних публікаціях
- надання спонсорам VIP квитків на всі спонсоровані ними заходи.
Пошук фінансування складний, але без участі фінансового капіталу не може відбутися втілення ідеї. У Росії відсутня система пільгового фінансування, яка дозволила б частину доходів фірми вкладати в розвиток культури, тому можливість здійснення ідеї залежить від ініціативних здібностей підприємця (продюсера, менеджера, промоутера і так далі).
Процес пошуку засобів достатньо індивідуальний. Крупний бізнес починає серйозно вкладати гроші в соціальну сферу, коли усвідомлює ефективність даного проекту, бо за цим коштує цивільна згода, розвиток культури виробництва і споживання, тобто активніший рух капіталу, що завжди економічно ефективно. Сьогодні важливо зрозуміти, що культурі грошей не дарили, в неї вкладають. Шоу-бізнес не може ефективно розвиватися без взаємної співпраці і партнерства.
Зараз велика частка шоу-бізнесу спонсорується тіньовим бізнесом, не дивлячись на те, що легальний бізнес прагнути окультурити свою діяльність. Тому початкуючим продюсерам і менеджерам необхідно мати уявлення про те, з ким і головне з чим вони мають справу. Адже джерело фінансування часто пов'язане з проблемою віддачі грошей інвесторові, а, як відомо, окупаються тільки 3 з 10 проектів, що курируються навіть професіоналами. Безліч випадків підтверджують те, що треба вибірково відноситися до грошей. Але якщо ви упевнені в собі, то можна ризикнути. Ризик – благородна справа, і без нього не обходяться діячі шоу-індустрії. Просто завжди треба порівнювати свої можливості.