Внутрішнє та зовнішнє середовище підприємства
Динаміку показників ділової активності представимо в рис. 2.5 та 2.6.
Рис. 2.5. Показники ділової активності ДП завод «Пожспецмаш» у 2009-2011 рр.
Рис. 2.6 Показники тривалості оборотності засобів ДП завод «Пожспецмаш» у 2009-2011 рр.
Проведені розрахунки говорять про те, що не зважаючи на суперечливі тенденції в динаміці, загальний рівень показників ліквідності та платоспроможності є задовільним.
Всі показники ділової активності підприємства є сприятливими.
Так, фондовіддача зросла за період 2010-2011 рр. більш ніж удвічі, до 6,43 грн/грн.
Оборотність засобів в розрахунках скоротилася з 46,93 до 41,84 днів.
Оборотність запасів у днях скоротилася ще значніше: з 31,06 до 26,41 днів.
Тривалість операційного циклу за період 2009-2011 рр. скоротилася вдвічі: з 134,2 до 68,24 днів.
Все це свідчіть про підвищення ліквідності підприємства.
Найважливішим чинником мікросередовища є конкуренти. Конкурентами є підприємства, що випускають аналогічну продукцію. Основним постачальником даної продукції є ВАТ «Горізонт», що знаходиться в Луганську. Єдиним конкурентом ВАТ "Горизонт" на Україні є донецький завод гірничорятувальної апаратури (по виробництву саморятівників). Його доля ринку складає близько 25%. Конкуренти на території Росії: Фірма "КАМПО" м. Орєхово-Зуєво московської області (15% українського ринку); ВАТ "Респіратор" м. Орєхово-Зуєво, Московської області (10% українського ринку). Інші виробники з Росії, серед яких можна виділити Асоціацію розробників та виробників пожежно-технічної продукції "Партнерство" м. Красноармейськ, Московської області; Групу Бакоу-Даллас, м. Москва (представники французьких виробників дихальної апаратури); ТОВ "Робосервіс", м. Москва (від німецької фірми Дрегер) займають не більше 10% ринку разом. У Білорусії основним і єдиним виробником аналогічної продукції є підприємство ВАТ "Россошь", розташоване в м. Гомель. Це підприємство контролює до 5% ринку України. Можна відзначити, що конкуренція на даному ринку слабка і крім того, ринок має великий потенціал зростання.
Конкуренти в далекому зарубіжжі: фірма "Фензі" - Франція; фірма "Скотт" - США; фірма "Дрегер" - Німеччина. Разом, конкуренти з далекого зарубіжжя контролюють близько 15% ринку.
В цілому, вітчизняні виробники забезпечують 45% потреби України в гірничорятувальному обладнанні, решту - постачають іноземні виробники.
Зазначена структура конкурентного середовища стабільна в останні роки. Єдина помітна тенденція - скорочення присутності російських виробників (так, в 2000 році АТ "Партнерство" з московської області контролювало близько 15% ринку України, але зараз, його питома вага на ринку гірничорятувальної техніки не перевищує 3%.).
Одночасно, поширюється присутність виробників з далекого зарубіжжя, в першу чергу за рахунок товарів, для виробництва яких вітчизняні виробники не мають технологічної бази.
В цілому, ринок характеризується стабільністю та високим рівнем передбачуваності, що є наслідком жорсткого державного регулювання.