Оцінка інформаційних технологій підтримки процесів прийняття управлінських рішень
Інформаційне забезпечення процесу прийняття рішень на досліджуваному підприємстві базується на використанні традиційних методів збору маркетингової інформації.
Основними джерелами внутрішньої інформації слугують дані:
. Бухгалтерії
· фінансова бухгалтерія;
· дебіторська бухгалтерія;
· кредиторська бухгалтерія.
. Статистики у виробництві
· статистика виробництв;
· статистика збуту;
· статистика обігу;
· статистика рекламацій;
· складська статистика;
· статистика закупівлі;
· статистика кадрів;
· статистика витрат;
· фінансова статистика.
. Систем обліку витрат
· виробничий облік;
· розрахунок планових витрат;
· калькуляція.
. Короткострокової калькуляція прибутків
· щомісячний розрахунок виробничих результатів;
· розрахунок вкладу у покриття витрат по товарах, групах товарів, замовленнях, регіонах;
· робота торгових представників по регіонах.
. Звіти зовнішніх служб підприємств.
Поруч з внутрішніми джерелами інформації, якими користується керівництво підприємства, існує велика кількість інших джерел інформації. Серед них розрізняють урядові та неурядові джерела.
Існують три види неурядової вторинної інформації [15]:
· періодичні видання;
· книги, монографії та інші неперіодичні видання;
Періодичні видання містять статті з різних аспектів маркетингу, які публікують професійні асоціації, традиційні видавничі компанії чи галузеві асоціації. Звернутись до них (видань) можна в бібліотеках, чи через передплату.
Книги, монографії чи інші нерегулярні видання публікуються багатьма організаціями. Кожна з цих організацій розповсюджує матеріали по номінальній ціні чи безоплатно.
Комерційні дослідження організації проводять періодично та одночасно і їх результати надаються клієнтам за плату. Ціна може коливатись від достатньо низької до порівняно високої - відповідно до об'єкту досліджень. Тому слід проаналізувати можливі переваги та порівнювати різні джерела, відокремлюючи ті, що мають краще розв'язання.
В процесі підготовки, реалізації та контролю більшості стратегічних і технічних підприємницьких рішень виникає необхідність у проведенні первинних досліджень, якими є тільки що отримана інформація для розв’язання конкретної проблеми або питання, що досліджується.
В рамках первинного дослідження оригінальні дані збираються за допомогою опитування, спостереження, експерименту та імітації. При цьому в рамках первинних досліджень виникають такі найважливіші питання:
· яким повинен бути метод відбору;
· які слід застосувати методи опитування і обробки результатів
Як правило первинні дослідження завжди передбачають польові роботи, тому їх називають польовими дослідженнями. Зважаючи на конкретність мети, що лежить в основі таких досліджень, зрозуміло, що первинні можуть надсилати зібрані дані тільки в напрямку, який відповідає побажанням.
Спостереження - аналітичний метод, за допомогою якого вивчається та фіксується поведінка і результати минулої поведінки покупців в реальних ситуаціях.
Спостереження це аналітичний метод, за допомогою якого вивчають і фіксують існуючу поведінку і наслідок минулої поведінки в реальних ситуаціях.
На підприємстві, досить широко використовують математичні методи обґрунтування рішень.
Так, наприклад, були зроблені розрахунки потенційного попиту на новий вид продукції, які показали наступний можливий стан співвідношення між попитом та рівнем його імовірності.
Таблиця 2.19 Вихідні дані для розрахунку оптимального обсягу виробництва нової продукції
Попит на новий вид рятувального апарату у найближчі три роки, од. |
2000 |
3000 |
4000 |
5000 |
Ймовірність попиту |
0,1 |
0,5 |
0,2 |
0,2 |