Зарубіжний досвід
Застосування ідей системного аналізу почалось з середини 50-х років у США. Однією з перших була робота Р. МакКінні з вироблення політики уряду в галузі водних ресурсів.
У 1959 р. були виконані роботи з аналізу застосування електронної обробки даних у міському плануванні. Починаючи з 1960 р. ведуться дослідження надзвукової транспортної авіації як повної системи.
Численні роботи з використанням методології системного аналізу виконала група ТЕМНО з компанії «Дженерал електрик». Вона застосувала системний аналіз для розробки стратегії фірми на тривалий період. При цьому проводився аналіз майбутнього ринку, постачання та ефективності витрат. Пізніше група провела дослідження розвитку атомного торгового флоту, причому було розглянуто п'ять альтернатив з урахуванням політичної та соціальної обстановки. ТЕМПО провела також оцінку комерційних систем зв'язку на штучних супутниках, досліджувала потребу Північної Америки у водних ресурсах та енергії, розвиток золотодобувної промисловості США, а також досліджувала проблеми розвитку міст. Співробітник «Дженерал електрик» Зебровскій провів у 1966 р. аналіз стратегії будівництва атомних електростанцій на плутонієвих реакторах в Європі.
РЕНД (перший аналітичний центр у світі) застосовувала системний аналіз для дослідження наземного транспорту 1990 р. «Систем дівелопмент корпорейшн» досліджувала проблеми вдосконалення планування освіти. Станфордський дослідний інститут доклав системний аналіз до проблем взаємодії між наукою, технікою і суспільством. У 1967 р. Мігель виконав засноване на детальному системному аналізі дослідження забезпечення людства їжею. Системний аналіз передбачається застосувати для аналізу індустріалізації країн, а також для отримання застережень країнам, що розвиваються, коли їхні інтереси зачіпаються розвитком технології[7].
Після США системний аналіз починають використовувати в різних країнах, таких як: Англія, Франція, ФРН, Японія та інших. Відмітимо, що в Англії застосовується менш «жорстка» форма методології, ніж у США. Вважають, що Європа ще не виробила позицію по відношенню до системного аналізу.
Читання курсу системного аналізу стає правилом у багатьох навчальних закладах США та інших країнах. Курс аналізу систем входить в програму підготовки студентів і керівників, проведену Хоґвартскім університетом.
Системний аналіз може додаватися також до галузі соціології, політики та ідеології, в яких можуть існувати свої специфічні проблеми. Не викликає сумніву, що методологія системного аналізу в належних формах фактично застосовується в цих областях. Удосконалення техніки політичних переворотів і техніки контролю над населенням, зокрема, за допомогою засобів масової інформація може бути наслідком застосування методології системного аналізу. Слід зазначити, що способи викладу і застосування системного аналізу ще не до кінця зрозумілі. Деякі розбіжності існують навіть в такому центральному питанню, як структура вирішення проблеми. Однак загальний напрям і тенденції розвитку системного аналізу цілком зрозумілі[4].