Зарубіжний досвід
Хоча журнальна література висвітлювала розвиток системного аналізу майже з моменту його виникнення, монографічна або навчальна література почала виходити через 15-20 років. Таким чином, література з системного аналізу ґрунтувалася на певному практичному досвіді його застосування. Перша книга з системного аналізу вийшла в 1956р. Її видала РЕНД, а її авторами були Кан і Манн.[10]
Висновки
Сутність системного аналізу полягає не у використанні математичних методів і процедур, а у співставленні альтернатив, при можливості, в кількісній формі, на основі певної логічної послідовності кроків, які можуть бути повторені та перевірені іншими дослідниками. При цьому системний аналіз дозволяє суттєво поглибити і розширити осмислення сутності системи, її структури, організації, цілей і завдань функціонування, закономірностей розвитку, визначити оптимальні шляхи і методи управління.
Цінність системного підходу
полягає в тому, що розгляд категорій системного аналізу створює основу для логічного і послідовного підходу до проблеми прийняття рішень. Ефективність вирішення проблем за допомогою системного аналізу визначається структурою розв'язуваних проблем.
1) вивчають лише штучно створені системи, в яких людині належить надзвичайно важлива, а в багатьох випадках і вирішальна роль;
) Головна задача СА - прийняття рішень і управління.
Системний аналіз ґрунтується на принципах: остаточної (глобальної) мети, оптимальності, емерджентності, системності, ієрархії, інтеграції, формалізації, розвитку.
Основне практичне значення
системного аналізу полягає не стільки в кількісній визначеності шляхів і способів вирішення проблеми, скільки в зростанні ступеня її розуміння спеціалістами та експертами, котрі беруть участь у вирішенні цієї проблеми, і визначенні альтернативних шляхів досягнення певної мети особами, що відповідальні за ухвалення управлінських рішень.