Сутність, роль та методологічні основи менеджменту
Український економіст Валерій Терещенко зазначає, що менеджеризм (менеджмент) як американська теорія управління зміщує акцент з правових питань у галузь соціології, суспільних відносин, людських стосунків, психофізіології праці, психотехніки, колективної психології.
У менеджменті основними є такі категорії: „ організації”, „ функції управління”, „ рівні управління”, „ методи менеджменту”, „ стилі керівництва”, „ комунікації”, „ управлінські рішення” тощо.
З метою з’ясування тенденцій розвитку, законів і принципів менеджменту застосовують різноманітні методи дослідження.
. Діалектичний метод. Вивчає явища в розвитку, а саме - взаємозумовлений і суперечливий розвиток явищ дійсності.
. Конкретно-історичний метод. Передбачає вивчення досліджуваного явища в розвитку з урахуванням причин, умов і чинників, які зумовили зміни, тенденції розвитку явища тощо.
. Системний метод. Постає як сукупність методологічних засобів, процедур, прийомів, спрямованих на дослідження складних об’єктів з урахуванням усіх наявних взаємозв’язків та динамічних характеристик.
4. Аналітичний метод. Полягає в розчленуванні цілого на частини і розглядання їх як цілого. Використовують стосовно складних явищ та об’єктів.
5. Балансовий метод. Використовують для вимірювання впливу чинників на узагальнюючий показник. У його основі складання балансів, які є аналітичною формою порівняння планових і звітних показників, надходжень і витрат, активів і пасивів. Цей метод дає змогу проаналізувати відповідність показників у вартісних і кількісних величинах, виявити відхилення та причини, які зумовили такий стан речей.
6. Методи моделювання (вербального, фізичного, аналогового, математичного). Застосовують їх за умови, коли неможливо через складність взаємозв’язків дослідити розвиток об’єкта під впливом різноманітних чинників. У таких ситуаціях ефективні імітаційні моделі, які мають бути адекватними та максимально наближеними до особливостей об’єкта і реалій його буття.
7. Експертні методи. Їх використовують за умови, коли неможливо кількісно визначити певні параметри. До них належать органолептичні методи, тобто визначення в кількісній формі результатів суб’єктивного сприйняття спеціалістами (експертами) ознак чи властивостей оцінюваного явища.
8. Економіко-математичні методи. До них відносять методи вивчення випадкових або ймовірнісних явищ. Завдяки їм виявляють закономірності серед випадковостей. До цієї групи належать методи елементарного математики (диференційне, інтегральне та варіаційне обчислення); методи математичного аналізу (вивчення одномірних та багатомірних статистичних залежностей); методи математичної статистики (виробничі функції, міжгалузевий баланс тощо); економетричні методи (лінійне, нелінійне, блочне, динамічне програмування); методи математичного програмування (метод випуклого програмування, сіткове програмування, управління запасами тощо); методи економічної кібернетики (системний аналіз, імітаційні методи); методи теорії ймовірностей та ін.
9. Соціологічні методи (анкетування, інтерв’ювання, тестування). Ґрунтуються на соціологічних опитуваннях вибірки цільових респондентів.
Для розширення пізнавальних, дослідницьких можливостей доцільно інтегрувати всі методи, що сприятиме формуванню комплексного бачення сутності, розвитку взаємозв’язків між основними категоріями менеджменту.
. Практичне завдання
У власника фірми “Автобусні перевезення” були автобуси та водії. Фірма рекламувала й здійснювала автобусні поїздки з Херсона до Чорного та Азовського морів, в Миколаївський аквапарк і зоопарк та Одесу. Час від часу хтось орендував автобуси для проведення пікніка за містом, та власник не любив цей вид бізнесу через його непередбачуваність. Загалом, власник вирішив слідувати принципу “не міняй нічого”, окрім цін, що з року в рік росли пропорційно інфляції. Через 5 років бізнес “лопнув”.
Складіть список зовнішніх та внутрішніх причин, із яких бізнес розпався, (по 4 причини кожного виду).
Розв’язання
Транспортний бізнес - один з найбільш прибуткових і таких, що динамічно розвиваються, навіть не дивлячись на те, що пов'язаний з певними ризиками. Щодня сотні транспортних компаній здійснюють тисячі перевезень - пасажирських і вантажних; автомобільних, автобусних і залізничних; індивідуальних і групових; перевезення великогабаритних і небезпечних вантажів.
Однак, існує программа-мінімум для бізнес-плану перевезень.
Згідно класичній структурі бізнес-план перевезень повинен починатися з короткої презентації проекту, його основних цілей, нововведень для ринку і перспектив розвитку (резюме проекту).