Загальна характеристика підприємства
Постачальницько-збутовою діяльністю займається заступник виконавчого директору по збуту і постачанню. Він здійснює керівництво господарсько-фінансовою діяльністю підприємства по матеріально-технічному забезпеченню, заготівлі і збереженні сировини, збуту продукції, ефективному і раціональному використанню ресурсів. Забезпечує своєчасне підписання договорів з постачальниками сировини та споживачами продукції, виконання завдань і обов’язків по поставкам продукції (кількості, асортименту, якості та строкам).
Економічну службу на підприємстві очолює фінансовий директор. Відповідає за організацію планової роботи на підприємстві. Підпорядковані йому відділи здійснюють контроль за виконання планових завдань, проводять аналіз діяльності товариства, забезпечують проведення робіт по підвищенню економічного результату всіх видів діяльності підприємства, відповідають за своєчасну розробку заходів по ефективному використанню матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, прискоренню темпів росту продуктивності праці, зменшенню собівартості продукції, підвищенню рентабельності виробництва, зменшенню втрат.
Економіст по праці розробляє проекти перспектив і річних планів по праці і заробітній платі. Бере участь у визначенні потреб у робочій силі, плануванні підготовки кваліфікованих кадрів. Вивчає ефективність використання діючих форм і систем заробітної плати, матеріального і морального заохочення, пошук пропозицій по їх удосконаленню.
Облік виробництва, контроль за використанням засобів та дотриманням фінансової дисципліни, складанням звітів та балансів, розрахунки з робітниками та службовцями здійснює бухгалтерія.
Головний пивовар, який підпорядковується начальнику виробничого відділу, несе відповідальність за якість випущеної продукції та приймає участь у розробці заходів щодо підвищення технічного рівня, технологічної підготовки і технічного переозброєння виробництва, скорочення витрат сировини, матеріалів, праці, впровадженню наукової організації праці.
Як і будь-яка підприємницька структура (фірма), ТОВ "Бердичівський пивоварний завод" не може бути ізольована від впливу сторонніх факторів, які разом і утворять зовнішнє середовище її діяльності. Зовнішнє середовище фірми може бути визначене як безліч сил і суб’єктів, що безпосередньо або опосередковано впливають на функціонування фірми і діють за її межами.
Наведемо схему взаємодії Товариства з підприємствами, організаціями, установами (рис. 2.1).
Рис. 2.1. Схема взаємодії Товариства з підприємствами, організаціями та установами
Відповідно до чинного законодавства України завод сплачує податки (ПДВ, акцизний збір, податок на прибуток, податок за забруднення навколишнього середовища тощо) та здійснює відрахування у фонди соціального страхування (з тимчасової втрати працездатності, загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, пенсійний фонд).
Постачальниками ресурсів на ТОВ "Бердичівський пивзавод" є різні суб`єкти господарювання, які забезпечують підприємство необхідними матеріальними, технічними, енергетичними ресурсами. Бердичівський пивзавод не має постійних постачальників. Підприємство постійно шукає нових, щоб на більш вигідних умовах укласти договір про поставку тієї чи іншої сировини. Головними постачальниками є сільськогосподарські підприємства, в яких завод закуповує ячмінь для виробництва власного солоду. Однак солоду власного виготовлення недостатньо для потреб виробництва, тому решту готового солоду завод закуповує на Бердичівському солодовому заводі.