Оцінювання системи управління розвитком підприємства (з використанням сучасних ІТ)
В межах наукового менеджменту під управлінням розуміється процес цілеспрямованих зусиль керівництва організації, спрямований на забезпечення виконання встановлених завдань та досягнення визначених цілей її діяльності, що реалізується шляхом планування та організації відповідних організаційно-економічних заходів, мотивації та контролю за ходом їх впровадження. Тоді, наполягаючи на необхідності та можливості управління розвитком підприємства, вважаємо логічним трактувати управління розвитком як процес розробки та впровадження в систему підприємства цілеспрямованих, незворотних, якісних за характером змін, спрямованих на забезпечення довгострокового успіху підприємства. Останнє в контексті сучасного стратегічного менеджменту можливо внаслідок дотримання трьох основних умов:1) розробка та прийняття внутрішньо несуперечливого набору цілей та функціональних політик; 2) виявлення сильних та слабких сторін підприємства через зіставлення з можливостями його зовнішнього середовища та урахування відповідних результатів при формуванні своєї ринкової поведінки; 3) створення, нарощування та ефективне використання так званих відмітних компетенцій та/або ключових факторів успіху.
На наше переконання, управління розвитком підприємства має являти собою циклічний процес, що віддзеркалюється через виконання чотирьох основних функцій: 1) прогнозування (планування) - визначення цільових настанов, встановлення завдань функціонування (тактика) і розвитку (стратегія), визначення шляхів і засобів реалізації планів; 2) організація і координування - створення, узгодження факторів і процесів виконання планів; 3) стимулювання і активізація - створення мотивів і стимулів персоналу до узгоджених та ефективних дій; 4) моніторинг - систематичне спостереження за результатами діяльності, їх аналіз, корегування планів, шляхів і засобів їх реалізації. Циклічність такого процесу має забезпечувати спадковість змін, що необхідні для утримання підприємством стійких конкурентних переваг та досягнення неповторності і довгострокової прибутковості як ключових індикаторів успішного розвитку підприємства у просторі і часі.
На нашу думку, управління розвитком реалізується на підприємстві через відповідну підсистему, яка в свою чергу являє собою складну відкриту систему, що може бути описана через три пари складових: 1) об'єкт - суб'єкт управління; 2) організаційна структура - механізм управління; 3) принципи управління - культура та цінності розвитку організації. У своєму органічному поєднанні зазначені пари забезпечують цілісність процесу розвитку з урахуванням поліаспектності його організації та реалізації в межах підприємства як системи. Розкриємо сутність та взаємодію елементів механізму розвитку підприємств.
Цілі. Формування мети розвитку підприємства спрямована діяльність на визначення і реалізацію управлінських рішень, призваних забезпечити якісні зміни в організації та/або діяльності підприємства з метою забезпечення його неповторної відмітності та прибутковості у довгостроковій перспективі.
Прагнення підприємств до забезпечення свого розвитку саме через відмітність та прибутковість (що є однією з ключових ідей сучасної теорії стратегічного менеджменту підтверджується рейтингом популярності управлінських інструментів, який вже протягом останніх 15 років складається відомою консалтинговою компанією Bain&Company [35]. Згідно цих досліджень до найбільш затребуваних управлінських технологій останніх років належать: стратегічне планування, управління взаємодією з клієнтами, управління клієнтською базою, сегментування клієнтів, бенчмаркінг, місія і візія, ключові компетенції
Чинники підтримки розвитку підприємств. До найважливіших чинників, що виступають каналізатором розвитку підприємств, слід віднести такі: 1) загальну тенденцію глобалізації бізнесу; 2) високу невизначеність та динамічність середовища, в якому розвиваються сучасні підприємства та компанії; 3) прискорення інноваційних процесів на підприємстві; 4) необхідність привнесення нових знань та технологій (у т.ч. управлінських) у практику функціонування та розвитку підприємств.