Оцінювання системи управління розвитком підприємства (з використанням сучасних ІТ)
Методи розвитку. Серед домінуючих методів забезпечення розвитку підприємства варто виділити такі, що є складовими системи управління підприємства, внутрісистемними механізмами і процесами, що спрямовані на еволюційні зміни, не регламентовані у часі і не обмежені певними ресурсами. Інший метод розвитку, який активізується за сучасних умов, побудований на проектних засадах, який за сутністю одноразові комплексні дії, що спрямовані на досягнення встановлених цілей перетворення системи у межах встановлених фінансових, матеріальних і часових ресурсів. Незважаючи на значну роль опосередкованого впливу системи управління підприємства на забезпечення розвитку підприємства, найбільш результативним чинником якісних покращень компанії за умов формування спеціалізованих організаційно набувають проектні методи розвитку підприємства.
Ресурси розвитку підприємства. Традиційно ресурси як предмети і засоби, що залучаються для здійснення діяльності по створенню кінцевого продукту, поділяються на фінансові, матеріальні і нематеріальні. У контексті розгляду ресурсів для забезпечення розвитку підприємства варто відмітити значну роль нематеріальних ресурсів, перш за все, слід віднести управлінські технології та інструменти, що сприяють і забезпечують розвиток підприємства. За умов інформаціоналізації економіки поява концепції управління знаннями сприяла розвитку в компаніях систем управління базами даних, їх перетворенню в інтелектуальні продукти, що є базою нематеріальних активів компанії.
Нарешті третьою та останньою парою складових підсистеми управління розвитком підприємств ми вважаємо принципи управління розвитком, а також культуру та цінності організації, в межах яких здійснюється її розвиток.
Основними принципами управління розвитком підприємства пропонуємо вважати комплексність, системність та динамічність. Принцип комплексного управління розвитку підприємством полягає у всеосяжності залучення до механізму розвитку всіх елементів підприємства, зв'язків між ними та середовищем підприємства. Управління розвитком підприємства має відбуватися на основі системності, відтворюючи системний підхід як до об'єкту управління (розвитку підприємства і підприємства), так і механізмів дії. Взаємозалежність і взаємообумовленість всіх якісних і кількісних змін на підприємстві у процесі цілеспрямованих перетворень у процесі розвитку, не залишають недоторканим жодного системного елементу підприємства. постійні зміни зовнішнього і внутрішнього середовища, що викликають появу протиріч, як джерела розвитку підприємства потребують від системи управління розвитком певного динамізму, що проявляється у застосуванні нових методів, процесів, появі новітніх форм взаємодії, спрямованого впливу на елементи підприємства. З визначеного випливають специфічні принципи побудови підсистеми управління розвитком підприємства, до яких ми відносимо:
· принцип сумісництва або ефективної гармонійної взаємодії елементів системи управління функціонуванням і розвитком;
· принцип актуалізації функцій шляхом сприяння процесу реалізації властивостей підсистеми, підвищення ефективності її функціональності;
· принцип епіморфізму як прагнення до забезпечення сталості розвитку елементів системи, забезпечення надійності і ритмічності їх функціонування;
· принцип сприйняття нововведенням шляхом дотримання безупинності впровадження покращень у систему виробництва, організації та управління.
Проведемо розрахунок ефективності системи управління розвитку підприємства використовуючи табличний процесор Excel.
Ефективність роботи будь-якого підприємства в значній мірі залежить від стану оцінки і аналізу досягнень рівня виробництва, забезпеченості матеріальними і фінансовими ресурсами, наявністю конкурентів та виконання розроблених планів і програм. Підприємство для своєї роботи поступово формує матеріально-технічну базу, залучає капітал, виходячи із потреб і можливостей підприємства.
За аналізований період 2008-2010 рр. на ТОВ «Ветта» пройшли ряд змін в сторону зменшення основних елементів виробництва (табл. 2.14):