Розрахунок ефекту та ефективності від впровадження контролінгу на ПАТ «Промзв'язок»
Ефект від впровадження - це певний результат, що виникає під дією контролінгового механізму. У свою чергу ефективністю впровадження контролінгу є його здатність приносити ефект, здійснювати вплив на управління суб'єктами підприємництва. Виходячи із сутності та особливостей контролінгу в управлінні промисловим підприємством слід виділяти такі види ефектів:
· економічний;
· науково-технічний;
· ресурсний;
· соціальний;
· екологічний;
Ефективність роботи служби контролінгу доцільно оцінювати за двома основними напрямами:
· оцінка ефективності впровадження контролінгу в управління;
· оцінка поточного функціонування служби контролінгу в управлінні суб'єктами бізнесу [21].
Вихідні дані для розрахунків:ПАТ «Промзв'язок» розглядає доцільність впровадження (інвестиційного проекту) служби контролінгу на 3 роки за умов, що прогнозований чистий грошовий потік складатиме 4404 тис. грн, ставка дисконтування складатиме 20%, початкові інвест. витрати на впровадження складатимуть 500 тис. грн. (1 рік - 250 тис. грн., 2 рік - 150 тис. грн., 3 рік - 100 тис. грн.) та додаткові витрати пов'язані із вдосконаленням протягом запланованого періоду будуть сягати 90 тис. грн (30 тис. грн кожного року запланованого періоду відповідно).
Отже, нами було розглянуто наступні методологічні основи оцінки ефективності впровадження служби контролінгу та розраховано відповідні показники та коефіцієнти для ПАТ «Промзв'язок»:
. Оцінка ефективності впровадження оперативного контролінгу як інвестиційного проекту, застосовуючи показник чистої теперішньої вартості (NPVcs) [28]:
NPVcs ==
=1994 тис. грн.
Отже, даний проект є рентабельний та може бути прийнятим до реалізації.
. Оцінка загальної ефективності за допомогою розрахунку інтегрального ефекту (суми чистого дисконтованого доходу)() та індексу рентабельності інновацій (індекс доходності) () [21]:
210 тис. грн
266 тис. грн
305 тис. грн
++= 781 тис. грн.
Отже, інтегральний ефект суми чистої приведеної вартості 781 тис. грн.
Область появи ефективності .
0,84
1,70
3,05
Отже, індекс рентабельності проекту впровадження контролінгу протягом досліджуваного періоду зростає в 3,6 разів і становить 3,05. Можна стверджувати, що даний проект є рентабельним і може бути прийнятим до реалізації.
. Оцінка ефективності впровадження контролінгу на основі зміни грошового потоку (коефіцієнт реструктуризації управління ()) [18]:
Область появи ефективності , тобто
Отже, коефіцієнт реструктуризації управління має стійку тенденцію до підвищення, що означає доцільність впровадження контролінгу на підприємстві.
. Оцінка ефективності впровадження контролінгу на основі визначення додаткового прибутку від економії часу керівників (на тиждень) () [3]: