Розрахунок ефекту та ефективності від впровадження контролінгу на ПАТ «Промзв'язок»
грн./тиждень
. Оцінка ефективності контролінгу внаслідок зростання конкурентоспроможності суб'єкта та відповідно зростання його ринкової вартості ():
тис. дол.
Отже, ринкова вартість ПАТ «Промзв'язок» зросла на 1014 тис. дол., тобто підприємству доречно запровадити контролінг.
6. Оцінка ефективності контролінгу за допомогою аналізу результатів діяльності відповідного підрозділу за певний період часу. Існує три групи критеріїв оцінки ефективності роботи контролерів [4]:
v Ефективність роботи суб'єкта господарювання в цілому;
v Кількісні показники роботи служби контролінгу;
v Показники виконання поставлених перед службою контролінгу цілей та завдань;
Оцінка здійснюється шляхом виставлення певної кількості балів по кожному оціночному питанню (критерію оцінки) - від 0-3 балів (0 балів - робота контролерів за певним критерієм не проводиться; 1 бал - робота контролерів є неефективною; 2 бали - робота контролерів оцінюється як незадовільна; 3 бали - робота контролерів повністю задовольняє менеджерів, оцінюється як ефективна).
Оцінка кожного менеджера - суб'єкта оцінки служби контролінгу - визначається як середнє арифметичне значення оцінок за кожним критерієм формулою:
Після визначення середньої кількості балів, слід визначити середнє значення оцінки всіх суб'єктів за формулою:
Інтерпретація підсумкової оцінки ефективності роботи служби контролінгу повинна проводитись за наступними критеріями:
< b ≤ 1 - робота служби контролінгу неефективна;
< b ≤ 2 - робота служби контролінгу незадовільна;
< b ≤ 3 - робота служби контролінгу ефективна.
Так як, ПАТ «Промзв'язок» лише планує впровадження контролінгу та служби контролінгу, дані показники поки що не можуть бути розраховані.
Про ефективність впровадження контролінгу в управлінні суб'єктами господарювання різних сфер національної економіки свідчать наступні переваги:
· Передбачуваність результатів діяльності;
· Більш ефективне планування діяльності;
· Своєчасність отримання точної інформації;
· Ефективно схеми оптимізації (мінімізації) оподаткування;
· Зростання ступеня інтеграції підрозділів в процеси управління;
· Зростання швидкості реагування на зміни у внутрішньому та зовнішньому середовищі з метою досягнення цілей підприємства;
· Створення ефективної системи управління господарськими ризиками.
Проаналізувавши вище розраховані показники, можна зробити висновок, що впровадження служби контролінгу на ПАТ «Промзв'язок» сприятиме як зростанню рівня задоволення всіх суб'єктів, зацікавлених у функціонуванні підприємства, так і її довгостроковому функціонуванню на ринку, так як абсолютно всі показники мають стійку тенденцію до зростання.
Висновки
Провівши аналіз системи управління ПАТ «Промзв'язок» ми виявили, що за досліджуваний період показники діяльності не погіршились, що свідчить про свідоме управління підприємством та вдалу стратегію здійснення ЗЕД.
Впровадження контролінгу на підприємствах пов’язано з рядом проблем, зокрема: великі витрати на утримання служби, відсутність досвіду її організації, тощо. Ці проблеми потребують вирішення. Так, можливі такі напрями вирішення проблеми: покладення функцій контролера на бухгалтера, фінансиста, менеджера, введення до штатного розкладу посади контролера, або формування служби контролінгу. При формуванні служби контролінгу необхідно мати на увазі те, що функції, інструменти та задачі контролінгу необхідно постійно вдосконалювати в залежності зі змінами в ринковому середовищі. Коли контролінг отримає визнання, тоді він відчутніше зможе впливати на перспективний розвиток організації в цілому.
Тільки після одержання позитивних результатів ґрунтовної оцінки доцільності впровадження контролінгу на підприємстві та готовності самого підприємства до впровадження контролінгу має сенс розпочинати проект. Подібна попередня оцінка дозволяє змістовно підвищити імовірність успішного завершення впровадження контролінгу взагалі, його результативність та ефективність.
Таким чином, ми вважаємо доцільним організацію служби контролінгу на ПАТ «Промзв'язок» у вигляді окремого структурного підрозділу з 2-3 осіб, який підпорядковуватиметься виключно керівнику підприємства. Варто скористатись послугами одного з аудиторських агентств м. Києва та почати підготовку власних кадрів на базі даного підприємства.