Основні етапи становлення і розвитку кроскультурного менеджменту як дисципліни
Інтерес дослідників до національних моделей менеджменту, а отже, і до їх зіставлень, може пояснюватися різними причинами. У одних випадках, він визначається процесами транснационализации економічної діяльності, в інших - досягненнями економіки конкретної країни або реформами, що проводяться там. Так, наприклад, в 1950-1960-і рр. виникла концепція універсального менеджменту, а американський менеджмент став сприйматися як еталон, бо саме американська економіка в ці роки демонструвала істотно кращі результати, ніж будь-яка інша(європейська або японська).
Аналогічним чином економічні і технічні досягнення Японії 1960-1980-х рр. закономірно ув'язувалися з японською моделлю менеджменту, що, у свою чергу, пояснює значна кількість присвячених цій моделі публікацій в США і Західній Європі. Дослідників цікавило перенесення в економіку західних країн японських організаційних форм, їх внутріфірмових і міжфірмових організаційних структур, а також інституціональних механізмів.
Інтеграційні процеси в Європейському союзі зумовили інтерес до європейської моделі менеджменту і її варіаціям залежно від країни.
Динамічний розвиток економіки КНР у кінці XX - початку XXI вв. не в останню чергу пояснюється особливостями китайського менеджменту. У засобах масової інформації України та Росії (і не лише) нерідко публікуються матеріали про так звану китайську загрозу. Ці настрої знаходять своє відображення у вигляді тези про " китаєзацію" багатьох громадських процесів, у тому числі і управлінських, що, на думку О. С. Виханского і А. И. Наумова, може статися дуже скоро в XXI ст., бо йдеться про відкриту країну з півтора мільярдним населенням, про країну з прадавньою культурою і величезним потенціалом.
Ринкові перетворення в Україні та странах СНД викликають інтерес західних дослідників до пост-радянської моделі менеджменту. При цьому відмітимо, що рекомендації деяких фахівців, наприклад Р. Люіса (Richard Lewis ), грунтовані на вивченні ділової культури в СРСР, виявляються малопридатними для середовища бізнесу, що швидко змінюється, в сучасних країнах СНД.