Програмні засоби
Користувачам на ринку пропонується велика кількість програмних продуктів, а методологія оцінки якості їх відрізняється трудомісткістю і її важко використовувати на практиці. Досвід свідчить про складність об’єднання всіх ознак програмного забезпечення у загальному показнику якості.
При традиційній взаємодії користувача і фірми готові програмні продукти не вирішують всіх проблем користувача, у зв’язку з чим необхідний серйозний аналіз можливостей використання цих продуктів з інтеграцією їх у кінцеву систему - основну мету інформаційних технологій, або потрібна розробка спеціалізованого (модифікованого) пакета у відповідності з потребами користувача. Досі не розроблено критеріїв і підходів, за допомогою яких встановлювалась би відповідність апаратної і програмної складових вимогам користувачів, а також виконання цілісної інтеграції систем, визначення необхідних засобів підтримки і супроводження систем.
Фірми, які займаються розповсюдженням програмних продуктів, часто не в змозі виконати дієву інтеграцію й адаптацію відповідних пакетів, в той час як специфіка програмних додатків потребує серйозної оцінки програмного пакета та досвіду роботи з ним, для вирішення питання щодо доцільності його використання.
Постійне удосконалення апаратного і програмного забезпечення і внаслідок тісного взаємозв’язку між апаратними засобами та операційною системою кількість можливих варіантів при покупці комп’ютера може бути обмежена або навіть жорстко визначена. З іншого боку, вибір операційної системи визначається тим, які програми надалі будуть використовуватись. Перспективи інформаційної системи у майбутньому є теж вирішальним фактором, як і витрати на обслуговування і управління.
При тестуванні до основних характеристик належать:
сумісність, в тому числі з апаратною частиною;
управління пам’яттю;
допоміжні програми;
компресія диска;
створення архіву;
багатозадачний режим роботи;
мережне програмне забезпечення;
документація;
інсталяція.
Для оцінки додаткових характеристик виділяється декілька категорій:
продуктивність, тобто робота з електронними таблицями, текстовими редакторами, базами даних, графічними і видавничими програмами;
робота з мовою SQL, обробка транзакцій у реальному масштабі часу, засоби розробки користувацьких програм, засоби захисту;
групова робота, тобто робота з груповим плануванням, електронною поштою, можливість пов’язування мереж;
графіка і мультимедіа - робота з системами CAD, 3D-моделювання, анімація, настільні видавничі програми високого рівня; презентаційна графіка. Додатки для мультимедіа включають обробку відео, звук і програмне забезпечення з використанням аудіо і відео.
Перевірка системних вимог виражається у визначенні мінімального і максимального об’єму диску та ін.
При придбанні програмних продуктів необхідно проаналізувати ринок програмного забезпечення. Міжнародна політика фірм-постачальників програмних продуктів спрямована на пільги користувачам. Існує процедура реєстрації користувача, яка надає можливість купувати подальші копії продукту зі знижкою 25%, вдосконалені (оновлені) версії зі знижкою 70%, купувати інші програмні продукти цієї фірми за зниженими цінами, протягом двох місяців одержувати безкоштовні зміни, безкоштовно користуватись “гарячою лінією” (hot line) й одержувати поштові надходження від фірми. При невиконанні фірма має нести юридичну відповідальність перед клієнтами.
До загальноприйнятих підходів належать:
обов`язкова реєстрація всієї клієнтури фірми з періодичним інформуванням зареєстрованих користувачів про зміни на ринку та оновлення спектра послуг фірми;
політика продажу нових версій зі знижкою і поставки доповнень безкоштовно;
організація підтримки з виділеною телефонною лінією і виїздом спеціаліста на місце.