Обґрунтування економічної ефективності реалізації організаційних змін
Подальша оцінка ефективності інноваційного проекту проводиться з розрахунком наступних показників.
Індекс дохідності (Profitability index - PI) - це показник, що дозволяє визначити, якою мірою зростуть власні кошти компанії, розраховуючи на одну грошову одиницю інвестицій. Метод розрахунку даного показника є якби продовженням методу розрахунку чистої наведеної вартості. Показник PI, на відміну від показника NPV, є відносною величиною й розраховується по формулі:
= 1/K * (Pt - Иt) / (1+E)t
де Pt - результати, що досягаються на кроці розрахунку t;
Иt - витрати на кроці t;
Е - коефіцієнт дисконтування;
Т - горизонт розрахунку ;
К - величина капітальних вкладень.
Значення PI > 1 свідчить про доцільність реалізації проекту, причому чим більше PI перевищує одиницю, тим більше інвестиційна привабливість проекту. Іншими словами, дисконтні доходи від реалізації проекту у PI раз перевершують дисконтні інвестиційні витрати.
Очевидно, що якщо NPV позитивна, то й PI буде більше одиниці й, відповідно, навпаки. Таким чином, якщо розрахунок дає нам PI більше одиниці, то така інвестиція прийнятна. Необхідно звернути увагу на те, що PI, виступаючи як показник абсолютної прийнятності інвестицій, у той же час надає можливість для дослідження інвестиційного проекту ще у двох аспектах: з його допомогою можна визначити міру стабільності проекту; PI дає надійний інструмент ранжирування різних інвестицій з погляду їхньої привабливості, і цей аспект досить важливий.
Однак індекс прибутковості показує рівень ефективності інвестицій при одному обмеженні - при прийнятій нормі дисконту.
Внутрішня норма прибутковості (Internal rate of return - IRR) являє собою ту норму дисконту, при якій величина наведених до того самого тимчасового інтервалу ефектів дорівнює наведеним капіталовкладенням. Іншими словами, внутрішня норма прибутковості являє собою, по суті, рівень окупності коштів, спрямованих на інвестування, і по своїй природі близька до різного роду процентним ставкам, використовуваним в інших аспектах фінансового менеджменту.
Розрахунок внутрішньої прибутковості зводиться до рішення рівняння:
(Pt - Иt) / (1 + E)t = Kt / (1 + E)t
Якщо розрахунок NPV інвестиційного проекту дає відповідь на питання, чи є він прийнятним чи ні при деякому заданому коефіцієнті дисконтування, то IRR проекту визначається в процесі розрахунку й потім рівняється з необхідної інвестором нормою доходу на вкладений капітал. У випадку, якщо IRR дорівнює або більше необхідної інвестором норми доходу на капітал, то інвестиції в даний проект виправдані і можна розглядати питання про його прийняття.
Формально IRR визначається як той коефіцієнт дисконтування, при якому NPV дорівнює нулю, тобто інвестиційний проект не забезпечує росту власних коштів компанії, але й не веде до її зниження.
Цей показник також служить індикатором рівня ризику по проекту: чим більшою мірою IRR перевищує прийнятий підприємством стандартний рівень бажаної прибутковості вкладень, тим більше запас міцності проекту й тем менш імовірні помилки при оцінці величин майбутніх грошових надходжень.
Але, якщо порівняння альтернативних (взаємовиключних) інвестиційних проектів (варіантів одного проекту) по NPV і IRR приводить до протилежних результатів, то перевага варто віддавати NPV, тому що цей метод має трохи велику вірогідність.
Строк окупності - це мінімальний інтервал (від початку здійснення проекту), за межами якого інтервальний ефект стає й надалі залишається позитивним. Іншими словами, це період (вимірюваний у місяцях, кварталах, або роках), починаючи з якого первісні вкладення й інші витрати, пов'язані з інвестиційним проектом, покриваються сумарними результатами його здійснення.
Результати й витрати, пов'язані зі здійсненням проекту, можна обчислити з дисконтуванням або без нього. Відповідно одержують два різних строки окупності.
Якщо не враховувати фактор часу, тобто коли рівні суми доходу, одержувані в різний час, розглядаються як рівноцінні, то показник строку окупності можна визначити по формулі:
РР=К/ Рt
Інакше кажучи, період окупності - тривалість часу, протягом якого не дисконтні прогнозовані надходження коштів перевищать не дисконтну суму інвестицій. Це число років, необхідних для відшкодування стартових інвестиційних видатків.
Ефективність інвестицій, вкладених у інноваційний проект, визначаємо за формулою (3.2.2)
Розрахунок показників ефективності для інноваційного проекту наведений у таблиці 3.2.2
Таблиця 3.2.2 Показники ефективності інноваційного проекту
Показник |
Значення |
Строк окупності |
0,14 |
PI |
9,86 |
IRR |
6,55 |
Еінв |
42,47 |