Вітчизняний та зарубіжний досвід запровадження елементів соціальної відповідальності в організаціях
Слід відзначити, що благодійність в Україні, незважаючи на її досить широке поширення, державою не стимулюється. Це, серед усього іншого, пов'язано з тим, що у країні під виглядом благодійності активно відбувається “відмивання грошей”, проте держава ще не розробила механізму податкового стимулювання благодійності. У той самий час благодійність стимулюється іншими, нематеріальними методами: шляхом популяризації через ЗМІ або нагородження державними нагородами осіб, які зробили значний внесок у благодійність. У теперішній час соціальна відповідальність бізнесу (далі - СВБ) в Україні розвивається стихійно, проте існують три рівні СВБ: перший стосується взаємин із державою і виявляється у повному та своєчасному виконанні податкових зобов'язань; другий - виконання соціальних зобов'язань перед власним персоналом; третій - взаємодія із суспільством, у т.ч. благодійність [30, с. 26].
Головною умовою формування в Україні системи СВБ є, по-перше, політична стабільність, по-друге, незмінність законодавства, і, по-третє, розробка простого та прозорого податкового кодексу (загальновідомо, що за даними міжнародних організацій, Україна входить до країн із найгіршими податковими законами у світі).
Як відомо, головним координатором соціальних проектів у регіонах є влада. У тих регіонах, де налагоджено тісні відносини між соціальними партнерами, бізнес, беручи участь у соціальних проектах, може розраховувати на отримання додаткових економічних ресурсів, підтримку та просування своєї власної справи, а також отримання політичних гарантій. До значущих економічних ресурсів слід віднести надання таким компаніям пільгових послуг, державного та соціального замовлення, введення єдиного податку на отриманий доход, стимулювання податковими та іншими преференціями (землевідведення, дозвіл на будівництво тощо).
Таким чином, для підвищення якості трудового життя та орієнтації бізнесу на соціальні напрями на українських підприємствах необхідне впровадження систем менеджменту за стандартами ISO 27 9000 (“Якість продукції”), ISO 14000 (“Охорона навколишнього середовища”) та OHSAS 18000 (“Менеджмент охорони здоров'я та безпека праці”) [24, с. 95].
Вимоги системи SA 8000 більш жорсткі, ніж вимоги вітчизняних правових норм, але отримання такого сертифікату - велика честь та відповідальність, яка значно підвищує імідж компанії. Із вступом України до СОТ наявність у компанії сертифікату SA 8000, поряд із сертифікатами ISO 900, ISO 14000 та OHSAS 18000 стане однією із умов під час укладення контрактів. Можна навести декілька прикладів впровадження стандарту SA 8000. Наприклад, Одеський кабельний завод під час проведення тендерів у 2009-2010 рр. зіткнувся із вимогою щодо наявності у нього сертифікату SA 8000, який було отримано наприкінці 2010 р., ВАТ “Укртелеком” отримало сертифікат SA 8000 -2001 у квітні 2011 р.
Таким чином СВБ бізнесу в Україні тільки створюється, а в її становленні, поряд із роботодавцями, профспілками, громадськими організаціями, місцевими громадами головну роль має взяти на себе держава.
Дослідження стану реалізації політики соціальної відповідальності ТОВ „Фогерті”