Формування пріоритетних напрямків вдосконалення політики соціальної відповідальності організації на досліджуваному підприємстві
У трансформаційній економіці менеджери підприємств повинні звертати особливу увагу на такий чинник, що впливає на використання людських ресурсів підприємства, як культура. Успішне формування в Україні нової культури бізнесу, яка відповідає загальнолюдським нормам і принципам, пов'язано з визначенням її суті і змісту, чинників й умов розвитку на рівні підприємства. Узагальнення досліджень дозволяє стверджувати, що на рівні підприємства поняття “культура” можна визначити як сукупність основних переконань, самостійно сформульованих або засвоєних колективом підприємства в міру того як він вчиться вирішувати проблеми внутрішньої інтеграції та адаптації до зовнішнього середовища.
Якщо цінність таких переконань не викликає сумнівів у членів колективу, то вони передаються новим співробітникам як зразки поведінки в умовах виникнення проблем. Оскільки рівень культури підприємства забезпечує ефективний саморозвиток і саморегулювання поведінки трудового колективу, існує необхідність розробки методичних рекомендацій з управління її розвитком.
Ефективність перетворення культури забезпечується дотриманням принципів біхевіорістичної теорії виховання. Розвиток культурних компонентів організації можливий з використанням прийомів паблік рилейшнз. Хорошим доповненням до них може бути накопичений у рамках вітчизняного менеджменту досвід ідейно-виховних методів управління персоналом підприємств.
На основі теорії господарського механізму ми вважаємо за доцільне використання поняття механізм соціально відповідального управління підприємством, що має функціонувати у відповідності до схеми наведеної на рис. 3.2.
Доведено, що в ринкових умовах господарювання постає необхідність врахування особливої підсистеми механізму соціально відповідального управління підприємствами - адаптаційної підсистеми. Метою існування адаптаційної підсистеми є формування гнучкості механізму управління підприємствам у відповідності до вимог зовнішнього соціального середовища підприємства ТОВ „Фогерті”.
Виходячи з необхідності, здобувачем систематизовані та доопрацьовані заходи підприємства ТОВ „Фогерті” спрямовані на інституційну адаптацію персоналу. Доцільність обов’язкового включення до механізму соціально відповідального управління підприємством ТОВ „Фогерті” підсистеми верифікації, котру визначено як комплексну систему інструментів, за допомогою якої існує можливість оцінки якості, об’єктивності та обґрунтованості, адекватності та своєчасності, прозорості та ефективності системи соціального розвитку підприємства ТОВ „Фогерті ”. Соціальний аудит включає кадровий аудит, екологічний аудит та етичну експертизу.
Нами розроблені методичні підходи до цілеспрямованого формування соціального капіталу (рис.3.3.). Зовнішній тип цілеспрямованого формування соціального капіталу підприємства ТОВ „Фогерті ” повинен складатися з таких соціально-економічних технологій, які мають формувати більший радіус довіри підприємства ТОВ „Фогерті ” та ступінь соціальних взаємозв’язків з більшою кількістю стейкхолдерів.
Зв'язок з зовнішнім середовищем
Рис. 3.2. Механізм соціально відповідального управління підприємством ТОВ „Фогерті ”