Чинники та джерела набору кадрів
Тривалість чергових і додаткових відпусток розраховують на основі складеного на підприємстві графіка відпусток, у якому визначено час і тривалість відпустки кожного робітника. Дані графіка відпусток групують за тривалістю відпустки.
Неявки, пов'язані з виконанням державних і громадських обов'язків, плануються на рівні їх відсотка у загальному номінальному фонді робочого часу у звітному році.
Відпустки у зв'язку з вагітністю і пологами плануються на основі звітних даних базисного періоду і планової зміни частки жінок у загальній чисельності всього персоналу.
Невиходи через хворобу в плановому балансі визначаються на підставі звітних даних з урахуванням поліпшення санітарно-виробничої гігієни і зниження, завдяки цьому, хвороб.
Явочна кількість робочих днів у плановому балансі обчислюється шляхом зменшення номінального робочого часу на невиходи, дозволені законом:
- чергові і додаткові відпустки;
- відпустки у зв'язку з вагітністю і пологами;
- невиходи з причини виконання державних і громадських обов'язків.
У звітному балансі, щоб установити явочну кількість робочих днів на рік, необхідно відняти також втрати часу з причини хвороби, з дозволу адміністрації, цілодобові прогули і цілодобові простої.
Після того, як установлено явочну кількість робочих днів на рік, обчислюється середня реальна тривалість робочого часу. Основою для її розрахунку є дані про кількість або частку робітників, які мають різну тривалість робочого дня, встановлену законом.
Проте, ця тривалість не залишається незмінною, оскільки існують ще дозволені законом втрати робочого часу на перерви жінкам, які годують немовлят. Розмір цих втрат у плані визначається на основі звітних даних минулого року, скоригованих на коефіцієнт зміни частки жінок у загальній чисельності персоналу.
У звітний баланс включаються втрати через внутрішньо-змінні простої, які визначаються за "простійними" листками. Тривалість простоїв у балансі розраховується так: за простійними листками підсумовується кількість годин, одержана сума ділиться на середньооблікову кількість робітників.
Помноживши кількість робочих годин на явочний фонд робочого часу одержимо реальний (ефективний) робочий час на одного робітника в годинах на рік.
Трудомісткість виробничої програми визначається як сума трудомісткості всіх господарських операцій, необхідних для її виконання.
Планову чисельність
окремих груп основних робітників, зайнятих на аналогічних роботах, можна визначити за нормами виробітку:
Чор = N/Фд*Квн*Нвир, де(4.1)
Чор - чисельність основних робітників;
Фд- дійсний фонд робочого часу одного працівника;
Квн - коефіцієнт виконання норм по підприємству;- планова кількість виробів;
Нвир - годинна норма виробітку одного робітника;
Планова чисельність
основних робітників за нормами обслуговування
визначається за формулою:
Чор = n*Зм*Кя.о/Но, де (4.2)
- загальна кількість одиниць устаткування;
Зм - кількість змін роботи устаткування;
Кя.о - коефіцієнт приведення явочної чисельності в облікову;
Но - норма обслуговування одного робітника.