Управління товарними запасами в торговельному підприємстві
Управління товарними запасами на торговельному підприємстві є однією з найважливіших функцій його комерційних.
Для забезпечення стабільної наявності визначеного переліку товарів, відповідно до попиту споживачів на протязі всього періоду роботи торговельного підприємства йому потрібно мати певний запас товарів.
Управління товарними запасами на торговельному підприємстві передбачає визначення певного об’єму і структури запасів у відповідності з попитом споживачів та здійснення постійного контролю за їх дотриманням.
На торговельних підприємствах, всі запаси товарів, які формуються поділяють на три групи: 1) запаси поточного зберігання; 2) запаси сезонного зберігання і дострокового завозу; 3) запаси цільового призначення.
Товарні запаси поточного зберігання складають основну масу всіх запасів торговельного підприємства. Вони створюються для забезпечення безперебійної торгівлі в поточному періоді і повинні постійно поповнюватися.
Товарні запаси сезонного зберігання і дострокового завозу створюються лише переважно на великих універсальних торгових підприємствах, виходячи з особливостей асортименту реалізуємих ними товарів або особливостей географічного положення таких підприємств.
Товарні запаси цільового призначення створюються на підприємствах торгівлі для забезпечення визначених цілей, не пов’язаних з поточною реалізацією товарів (наприклад, для працівників річкового і морського флоту створюються запаси спеціального робочого одягу для видачі товарних виграшів по лотереям та ін.).
В сучасних умовах господарювання підприємства торгівлі намагаються оптимально скорочувати всі види запасів товарів із-зі відсутності вільних грошових ресурсів.
Тому найбільш важливим завданням підприємства торгівлі є планування товарних запасів поточного зберігання для безперебійної торгівлі.
Для визначення об’єму поточних товарних запасів на плануємий період торговельного підприємства необхідно вимірювати їх обертання. Обертання товарів показує, скільки разів в середньому той чи інший товар проходить через магазин за певний період часу (як правило, за рік). Це показник продуктивності запасів, тобто скільки умовних грошових одиниць прибутку приносить кожна грошова одиниця, що вкладена в закупку того чи іншого конкретного товару. Це можна визначити за формулою:
де Оз - обертання запасів;
Чв - чиста виручка від реалізації;
Соз - середній об’єм запасів в роздрібних цінах
В підприємствах роздрібної торгівлі середній товарний запас найчастіше визначають шляхом поділу суми запасів по кожному із декількох місяців на число цих місяців. Приклад:
Місяць |
Запаси по роздрібним цінам (у.г.о.) |
На кінець січня |
22 000 |
На кінець лютого |
33 000 |
На кінець березня |
38 000 |
Всього запасів |
93 000 |