Управління товарними запасами в торговельному підприємстві
Цей метод часто використовується в тих випадках, коли об’єм запасів на кінець місяця не відрізняється (значно або систематично) від об’ємів запасів на протязі місяця. Наприклад, показник об’єму запасів підприємства на кінець січня може бути значно нижче, ніж в наступні два місяці, так як приходиться на кінець зимового розпродажу, створення весняних запасів ще тільки починається. В більшості, наприклад зарубіжних компаній для визначення середнього запасу використовуються відомості, що отримані за допомогою електронних касових термінів, коли об’єм реалізованого товару кожний день вираховується з тих запасів, які є на підприємстві на дев’ять тижнів торгівлі. Тепер прогнозується об’єм реалізації на наступні 9 тижнів, і звідси отримують необхідні товарні запаси на початок періоду.
Розраховують об’єм поточних товарних запасів також по базовому (мінімальному) товарному запасу. Цей спосіб застосовується для підприємств, де обертання товарних запасів складає приблизно 6 разів на рік. Товарні запаси, які потрібно мати на початок місяця, визначають шляхом складання базового товарного запасу і налічуємого об’єму реалізації за місяць.
Застосування будь-якого способу визначення товарних запасів поточного зберігання потребує їх вартісного вираження, знання комерційними службами підприємства особливостей та коливань попиту по місяцях року, передбачення впливу зовнішніх факторів на рівень споживання тощо.