Розрахункова частина
Існує два методи вирішення рівняння (2), за допомогою яких можна знайти ВНР. Перший метод полягає у використанні спеціального фінансового калькулятора чи електронного процесора "Excel". Другий метод полягає у використанні такої формули:
де ЧТВ (d1) - мінімальне позитивне значення ЧТВ при ставці дисконтування d1;
ЧТВ (d2) - максимальне негативне значення ЧТВ при ставці дисконтування d2. Доцільно, щоб різниця між d2 і d1, була не більшою одного відсотка.
Одним із найпростіших методів оцінки ефективності інвестицій, який досить часто використовується на практиці, є термін окупності інвестицій. Він визначається як час, необхідний для того, щоб дисконтовані грошові потоки від біpнес-проекту зрівнялись з початковими інвестиціями в даний проект. Інакше кажучи, це час, коли ЧТВ проекту змінює знак з від'ємного на додатний. Згідно з формулою (1), термін окупності проекту знаходимо з такого рівняння:
де ТО - термін окупності проекту, роки.
Проект вважається ефективним, якщо термін його окупності є меншим за період його реалізації, тобто життєвий цикл.
Індекс прибутковості показує, у скільки разів сума дисконтованих грошових потоків проекту за весь період його реалізації перевищить теперішню вартість інвестиційних витрат. Для визначення індексу прибутковості проекту скористаємось такою формулою:
Необхідною умовою для прийняття рішення щодо інвестування окремого проекту є ІП >1.
На першому етапі проектування необхідно визначити витрати, пов'язані з виробництвом поліетилену підприємством "Оріана". Такі витрати розраховуються за економічними елементами на весь період реалізації бізнес-проекту. Сюди відносяться матеріальні витрати (за вирахуванням вартості поворотних відходів), витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи, амортизаційні відрахування та інші витрати.
Згідно з вихідними даними, матеріальні витрати (МВ) складають 50% від виручки від реалізації продукції (ВР) і є однаковими для всього періоду реалізації бізнес-проекту. Таким чином, щорічний обсяг матеріальних витрат підприємства становитиме:
МВ = 0,5 х ВР=0,5*10200000=5100000 грн.
Аналогічно розраховуються витрати на оплату праці (ОП): ОП = 0,05 х ВР=0,05*10200000=510000 грн.
Згідно з чинним законодавством, підприємство "Оріана" здійснює сплату єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (ЄСВ).
Таким чином, загальна сума відрахувань на соціальні заходи становить 36,3 % від суми основної і додаткової заробітної плати - загальних витрат на оплату праці.
ЄСВ = 0,363 х ОП=0,363*51000=185130 грн.
Таблиця 1 - Класифікація груп основних засобів та інших необоротних активів і мінімально допустимих строків їх амортизації
Групи |
Мінімально допустимі строки корисного використання, років |
Група 2 - капітальні витрати на поліпшення земель, не пов’язані з будівництвом Група 3 - будівлі, споруди , передавальні пристрої Група 4 - машини та обладнання Електронно-обчислювальні машини, інші машини для автоматичного оброблення інформації, пов’язані із ними засоби зчитування або друку інформації, пов’язані із ними комп’ютерні програми (крім програм, витрати на придбання яких визнаються роялті, та/або програм, які визнаються нематеріальним активом), інші інформаційні системи, комутатори, маршрутизатори, модулі, модеми, джерела безперебійного живлення та засоби їх підключення до телекомунікаційних мереж, телефони (в тому числі стільникові), мікрофони і рації, вартість яких перевищує 2500 гривень Група 5 - транспортні засоби |
15 20 7 7 |