Поняття диверсифікації діяльності підприємства
Проведені дослідження стану ефективності економіки нашої держави в 2006 р. показали тенденцію відставання від рівня виробництва попереднього року в декількох областях народного господарства. Як показав аналіз статистичних даних, зниження темпів приросту виробництва продукції в промисловості складає за 2006 р. - 2,9%, за підсумками 2006 р. - 0,6%.
За підсумками 2006 р. в розрізі підрозділів промисловості спостерігається скорочення обсягів виробництва в:
Виробництві коксу і продуктів нафтопереробки - на 19%;
Металургії і обробці металів - на 4%;
Хімічної та нафтохімічної промисловості - на 2,7%;
Легкої промисловості - на2,1%;
Обробної промисловості - на1,8%.
У галузях економіки України за 2006 р., порівняно з 2005 р., відбулося зниження темпівв:
Будівельної діяльності - виконані роботи на 0,2%;
Транспорті - вантажообіг на 3,6%;
Гуртової торгівлі - на 5,4%.
Промислове виробництво, будівельна діяльність, транспорт та оптова торгівля є найбільш істотними складовими формування економіки будь-якої країни. Саме тому від результатів їх діяльності залежать майбутні макроекономічні показники економічних досягнень держави.
У світовій економіці використовуються різні підходи до активізації діяльності суб'єктів господарювання, в тому числі широко використовується диверсифікація.
Економічна категорія "диверсифікація" в різних джерелах трактується по-різному. Термін "диверсифікація" (від латині, dіversus - різний, facere - робити) означає:
) різноманіття, різнобічний розвиток;
) проникнення спеціалізованих фірм (промислових, транспортних, будівельних) до інших областей виробництва, сфери послуг і т.п.; в процесі диверсифікації виникають багатогалузеві комплекси;
) розширення асортиментів виготовлення виробів, надання послуг. Отже, диверсифікація трактується як:
) володіння найрізноманітніших фінансовими активами, кожен з яких має різний рівень ризику, з метою зниження загальної ступеня ризику портфеля в цілому;
) загальна ділова практика, спрямована на розширення номенклатури товарів і послуг та / або географічної території для того, щоб зосередити ризик і зменшити залежність від циклічності бізнесу. Також поняття "диверсифікація" визначається як:
) збільшення кількості виробництв і номенклатури товарів (послуг), що виробляються окремими підприємствами в нових для них сферах;
) розширення асортименту, зміна виду продукції, яка виробляється підприємством, фірмою, освоєння нових видів виробництв з метою підвищення ефективності виробництва, отримання економічної вигоди, попередження банкрутства. Таку диверсифікацію називають диверсифікацією виробництва; розподіл вкладень в економіку або кредитування грошовими капіталами між різними об'єктами з метою зниження ризику втрат і в надії одержати більш високий дохід. Таку диверсифікацію називають диверсифікацією кредитів;
) розширення форм діяльності, видів продукції, фінансових інструментів з метою мінімізації господарських ризиків, а також виживання підприємств у сучасних ринкових умовах; множинність; різноманітність; різнобічність [3];
) новий напрямок діяльності компанії, пов'язане з наявними напрямками бізнесу (наприклад, у виробництві, маркетингу, матеріальному забезпеченні або технології), який збільшує дохід від оптимізації портфеля, реструктуризації, передачі і розподілу ресурсів.
Передумовою диверсифікаційних політики є нерівномірність розвитку галузей економіки держави, падіння норми прибутку, зниження рівня впроваджень науково-технічного прогресу, недоліки в системі оподаткування, невідповідність структури виробництва структурі приватного сектора.
Аналіз статистичних даних за два місяці поточного року показує наявність певних ознак у розвитку окремих галузей економіки як передумови диверсифікації. У промисловості при загальному скороченні обсягів виробництва спостерігається зростання в:
Виробництві електроенергії - на 9,0%;
Машинобудуванні - на 8,6%;
Харчової промисловості - на 8,0%;
Виробництві дерева та виробів з неї - на 3,7%. У сільськогосподарському виробництві за аналізований період, порівняно з аналогічним періодом попереднього року, наявний зростання обсягів виробництва в цілому на 3,6%, у тому числі в сільськогосподарських підприємствах - на 18,0%, при скороченні у господарствах населення на 4,0%. Отже, в економіці України можливе формування диверсифікаційних політики щодо таких мотиваційних факторів:
Техніко-технологічних;
Економічних;
Фінансових;
Соціальних,
Стратегічних
Диверсифікація діяльності підприємства полягає у створенні різноманітності бізнесу підприємства шляхом входження підприємства на нові сектори ринку і розширення галузевого діапазону його діяльності.