Загальна інформація по підприємству
Рис 2.2 - Схема системи каналізації м. Івано-Франківська
Стічні води самопливними колекторами надходять до ГКНС-2. Тільки близько 6% загальної кількості стоків, невеликих басейнів каналізування перекачуються вісьмома каналізаційними насосними станціями в систему головних колекторів. ГКНС-2 перекачує стічні води на каналізаційні очисні споруди. Після очисних споруд стічні води скидаються у річку Бистриця.
Загальна довжина каналізаційних мереж - 259,1 км, з них напірних трубопроводів - 6,8 км і самопливних колекторів - 252,3 км.
Загальна пропускна спроможність каналізаційних очисних споруд становить 145,0 тис. м3/добу.
Втрати води (витік та невраховані витрати води) визначаються як різниця між загальною кількістю води, поданої в систему (за звітними даними), і обсягом реалізації, визначеним як сума: показів індивідуальних (квартирних) лічильників та розрахованим за нормами водоспоживання при відсутності індивідуальних лічильників.
За звітними даними, величина розрахованих таким чином втрат становить 39% від поданої в систему води. Фактична величина втрат, або дійсна різниця між кількістю поданої в систему і спожитої користувачами води, вимагає додаткового дослідження.
Аналіз даних про водоспоживання 85% населення, яке отримує послуги централізованого водопостачання показав, що усереднене (по місту) водоспоживання становить 153 л/особу за добу, при цьому третина споживачів, де в квартирах встановлені індивідуальні лічильники, розраховується в середньому за 91 л/особу за добу, друга третина населення - розраховується згідно норм водоспоживання (усереднено 197 л/ особу за добу), а ще одна третина населення розраховується з використанням будинкових приладів обліку наступним чином:
· 37% цих споживачів розраховується за показами будинкових лічильників води по фактичному водоспоживанню - 323 л/ особу за добу;
· 63% цих споживачів розраховується за показами квартирних лічильників - 85 л/особу за добу.
В той же час, проведений підприємством аналіз подачі води та водоспоживання мікрорайонів "Пасічна”, "Каскад”, ЖЕО №5 свідчить про розміри втрат (різниця між поданою в мікрорайон водою, згідно лічильників, та виставленою до оплати) від 35,5% до 54%, що перевищує звітні дані в цілому по підприємству.
Враховуючи вище зазначене, можна твердити, що реальний розмір втрат води в системі значно перевищує затверджений на 2009 рік відсоток втрат - 38,9% при нормативному 23,7%. А це відбувається тому, що в різницю між поданою і реалізованою водою входять: безпосередньо втрати води в системі, витоки із внутрішньобудинкових мереж та сантехнічних приладів, та недооблік води.
Насосні станції були збудовані 25-30 років тому у 1970-80 роках. В насосній станції "Каскад” протягом 2009-2010 років були замінені чотири існуючих вітчизняних насоси на імпортні насоси фірми Wilo, які працюють в автоматичному режимі, підтримуючи 19 годин на добу тиск на виході - 50-58 м. Така реконструкція дала можливість підвищити ККД насосної станції до 85%. Стан будівельної та електричної частин всіх насосних станцій - добрий. Стан механічної частини всіх насосних станцій, за винятком НС "Каскад”, вимагає реконструкції та оновлення.
Для всіх насосних станцій (за винятком НС "Каскад”) характерним є наступне:
продуктивність встановленого обладнання значно перевищує фактичні обсяги перекачаної води;
низький ККД насосних агрегатів, що зумовлює завищене споживання електроенергії.