Поняття мотивації та мотиву
мотивація професійний гендерний стереотип
Передумовою поведінки людини, джерелом її діяльності є потреба. Маючи потребу в певних умовах, людина прагне до усунення виниклого дефіциту. Виникаюча потреба викликає мотиваційне збудження (відповідних нервових центрів) і спонукує організм до певного виду діяльності. При цьому пожвавлюються всі необхідні механізми пам'яті, обробляються дані про наявність зовнішніх умов і на основі цього формується цілеспрямована дія. Отже, актуалізована потреба викликає певний нейрофізіологічний стан - мотивацію.
Таким чином, мотивація - обумовлене потребою збудження певних нервових структур (функціональних систем), що викликають спрямовану активність організму [3].
Від мотиваційного стану залежить допуск до кори головного мозку тих або інших сенсорних збуджень, їхнє посилення або ослаблення. Ефективність зовнішнього стимулу залежить не тільки від його об'єктивних якостей, але й від мотиваційного стану організму.
Звідси, обумовлені потребою мотиваційні стани характеризуються тим, що мозок при цьому моделює параметри об'єктів, які необхідні для задоволення потреби й схеми діяльності по оволодінню необхідним об'єктом. Ці схеми програми поведінки - можуть бути або вродженими, інстинктивними, або заснованими на індивідуальному досвіді, або заново створеними з елементів досвіду.
Здійснення діяльності контролюється шляхом порівняння досягнутих проміжних і підсумкових результатів з тим, що було заздалегідь запрограмоване. Задоволення потреби знімає мотиваційну напругу та викликаючи позитивну емоцію, «затверджує» даний вид діяльності (включаючи його до фонду корисних дій). Незадоволення потреби викликає негативну емоцію, посилення мотиваційної напруги і, як наслідок, пошукову діяльність. Таким чином, мотивація - індивідуалізований механізм співвідношення зовнішніх і внутрішніх факторів, що визначає способи поведінки даного індивіда [3].
У тваринному світі способи поведінки визначаються рефлекторним співвіднесенням зовнішньої обстановки з актуальними, насущними органічними потребами. Так, голод викликає певні дії залежно від зовнішньої ситуації. У людській життєдіяльності сама зовнішня обстановка може актуалізувати різні потреби. Так, у небезпечній ситуації одна людина керується тільки органічною потребою самозбереження, у іншого домінує потреба виконання громадянського обов'язку, у третього - проявити мужність в сутичці, відзначитися і т.д.
Всі форми й способи свідомої поведінки людини визначаються її відносинами до різних сторін дійсності. Мотиваційні стани людини істотно відрізняються від мотиваційних станів тварин тим, що регулюються другою сигнальною системою - словом [4].
До мотиваційних станів людини відносяться: установки, інтереси, бажання, прагнення й потяги.
Установка - це стереотипна готовність діяти у відповідній ситуації певним чином. Ця готовність до стереотипної поведінки виникає на основі минулого досвіду. Установки є неусвідомленою основою поведінкових актів, у яких не усвідомлюється ні мета дії, ні потреба, заради якої вони відбуваються. Розрізняються наступні види установок:
ситуативно-рухова (моторна) установка (наприклад, готовність шийного відділу хребців до рухів головою);
сенсорно-перцептивна установка (очікування дзвінка, виділення значимого сигналу із загального звукового фону);
соціально-перцептивна установка - стереотипи сприйняття соціально значимих об'єктів (наприклад, наявність татуювань інтерпретується як ознака криміналізованної особистості);
когнітивна - пізнавальна установка (упередження слідчого відносно винності підозрюваного веде до домінування в його свідомості обвинувальних доказів, виправдувальні докази відступають на другий план);
мнемічна установка - установка на запам'ятовування значимого матеріалу [8].
Мотиваційний стан людини є психічним відображенням умов, необхідних для життєдіяльності людини як організму, індивіда й особистостей. Це відображення необхідних умов здійснюється у вигляді інтересів, бажань, прагнень і потягів.
Інтерес - вибіркове ставлення до предметів і явищ у результаті розуміння їхнього значення й емоційного переживання значимих ситуацій. Інтереси людини обумовлюються системою його потреб, але зв'язок інтересів з потребами не прямолінійний, а іноді й не усвідомлюється. Відповідно до потреб інтереси підрозділяються по змісту (матеріальні й духовні) по широті (обмежені й багатосторонні) і стабільності (короткочасні й стійкі). Розрізняються також безпосередні й непрямі інтереси. Інтереси можуть бути позитивними й негативними. Вони не тільки стимулюють людину до діяльності, але й самі формуються в ній. З інтересами людини тісно пов'язані її бажання [37].