Поняття мотивації та мотиву
Бажання - мотиваційний стан, при якому потреби співвіднесені з конкретним предметом їх задоволення. Якщо потреба не може бути задоволена в певній ситуації, але ця ситуація може бути створена, то виникає спрямованість свідомості на створення необхідної ситуації, що отримало назву - прагнення. Прагнення з виразним уявленням необхідних засобів і способів дії є наміром. Різновидом прагнення є пристрасть - стійке емоційне прагнення до певного об'єкта, потреба в якому домінує над всіма іншими потребами, стає потребою вищого порядку, й надає відповідну спрямованість всієї діяльності людини.
Переважання прагнення людини до певних видів діяльності є його схильностями, а стан нав'язливого тяжіння до певної групи об'єктів - потягами.
Мотиваційні стани мобілізують свідомість на пошук відповідних цілей і ухвалення конкретного рішення. Прийняття ж рішення про конкретну дію пов'язане з усвідомленням мотиву даної дії, з понятійним моделюванням його майбутнього результату. Мотив - це довід на користь дії, що обирається, усвідомлене спонукання до досягнення конкретної мети, необхідний елемент свідомої, вольової, навмисної дії [13].
Отже, поняття мотивації містить у собі всі види спонукань людської поведінки. Мотив - свідомий елемент мотивації. В свою чергу свідома поведінка характеризується свідомою регуляцією, розумінням сутності явищ, їхніх взаємозв'язків і причинно-наслідковою обумовленістю.
Усвідомити явище - це значить побачити його дійсні зв'язки в об'єктивному світі. Свідома регуляція заснована на знанні - понятійному відбитті явищ реального миру. Вольова, свідома дія характеризується передбаченням майбутнього результату дії - його мети. Цілеутворення - найважливіша сфера свідомої діяльності людини. Усвідомивши ту або іншу потребу, свої інтереси, людина аналізує реальні умови й подумки уявляє певну кількість можливих варіантів поведінки для здійснення цілей, досягнення яких може задовольнити її бажання, почуття, прагнення в даних умовах. Кількість можливих варіантів поведінки залежить від досвіду людини, широти сприйняття оточуючого світу. Далі зважуються всі «за» і «проти» щодо можливих варіантів дії, і людина зупиняється на одному з них, оптимальному на її погляд. Цей вибір цілі обґрунтовується певним досвідом на її користь - мотивом. Звідси, мотив - це усвідомлений людиною особистісний зміст її дій, усвідомлення відношення даної мети до задоволення відповідного спонукання.
Варто розрізняти поняття «мотив» і «мотивація». Мотивація - це загальне спонукання активності в певному напрямку. Найбільш елементарною формою спонукання є потяги - переживання неусвідомлюваних потреб, переважно біологічного характеру. Потяги не мають певної цілеспрямованості й не породжують конкретного вольового акту. Загальні контури цілей формуються на стадії бажань, але бажання ще не пов'язані з ухваленням рішення. На наступній стадії преддії, на стадії прагнень, людина вирішує діяти в певному напрямку певним способом, переборовши певні труднощі. При цьому обмірковуються умови й засоби досягнення виниклих намірів, можливості їхньої реалізації. У результаті зароджується намір зробити певну дію [9].
Людська поведінка активується широким діапазоном спонукань, що є модифікацією її потреб: потягами, інтересами, прагненнями, бажаннями, почуттями. Конкретні ж дії людини усвідомлені в системі понять. Людина розуміє, чому варто досягти саме дану ціль, вона зважує її на вагах своїх понять і уявлень.
Спонуканнями до діяльності в визначеному напрямку можуть бути позитивні й негативні почуття: допитливість, альтруїзм, егоїзм, користь, жадібність, ревнощі тощо.
Однак почуття самі по собі не є мотивом дій. Так, корисливі устремління можуть бути задоволені різними діями. Мотив - це замикання спонукання на конкретній меті. Не може бути свідомих, але безмотивних вчинків.
Отже, весь складний процес преддії заснований на певній мотивації - на певному загальному спонуканні. Але вибір конкретної мети, відокремлення даної мети від інших можливих напрямків дії, обумовлюється мотивом. Торкаючись термінології, зовнішня мотивація - це впевненість у зв'язку зусилля затрат з цінністю винагороди; внутрішня мотивація - це похвала, премія, просування по службі й т.п. Це дві складові заохочення працівника. Друга вважається найбільш прогресивною хоча б тому, що відноситься до верхньої частини піраміди потреб Маслоу [12].