Характеристика вибірки та методів дослідження
В нашому дослідженні приймали участь працівники Харківського міського управління ГУМВС України в Харківській області: 20 чоловіків у віці від 21 до 40 років та 20 жінок у віці від 21 до 45 років.
Поставлені завдання вирішувалися за допомогою наступних методів та методик:
Анкета “Вивчення професійної мотивації працівників органів внутрішніх справ”.
Респондентам пропонуються ствердження, що характеризують професію. Їх необхідно оцініть, якою мірою кожне з них відноситься до виборної професії: 5 - відноситься; 4 - скоріше відноситься, ніж ні; 0 - важко відповісти; 2 - скоріше не відноситься, ніж відноситься; 1 - зовсім не відноситься.
Потім підраховується сума балів у кожній з горизонтальних граф і заноситься до графи “Сума балів за групами мотивів”. Далі кожна отримана сума ділиться на максимальну кількість можливих балів (30) та помножується на 100%. Таким чином ми отримуємо відсотковий показник виразності кожного типу мотивації:
) Адекватний тип:
Даний тип мотивації характеризується тим, що ціннісні орієнтації та пов’язані з ними професійні мотиви повністю узгоджуються з реальністю, суспільно значущою поведінкою особистості, яка відповідає вимогам професійного та етичного характеру, що пред’являються професією правоохоронця. Професійні мотиви є адекватними змісту та цілям професії, тобто спрямовані на боротьбу із злочинністю, захист інтересів громадян, а не на цілі, що безпосередньо не пов’язані з правоохоронною діяльністю.
Така спрямованість, як правило, пов’язана з високим інтелектом, соціальною зрілістю, загальною культурою, правовою ерудицією, чітким уявленням про майбутню професійну діяльність, прагненням розвинути в собі необхідні якості. Поведінка людей з таким типом мотивації відрізняється активністю. Цілеспрямованістю, помірним прагненням до лідерства. Мотивація даного типу сприяє швидкій адаптації до умов професійної діяльності.
) Ситуаційний тип:
Вирішальний вплив на вибір професії та в процесі професійної діяльності при домінуванні цього типу мотивації мають фактори, що характеризують зовнішню ситуацію людини. При ситуаційному типі, пов’язаному з престижем професії та матеріальними стимулами, такими факторами є прагнення до престижного стану в суспільстві без вираженого інтересу до самої спеціальності, а також матеріальні міркування.
Особи з ситуаційним типом, який пов’язаний з романтичною привабливістю професії, частіше обирають професію правоохоронця від впливом викривлених уявлень про зміст цієї професії, які в сою чергу, формуються з книжок та фільмів про міліцію. Такі особи також не співвідносять свої здібності та можливості з реальними умовами професії.
Крім того, в формуванні прагнення набути професію працівника органів внутрішніх справ у людей з ситуаційним типом суттєву роль відіграють випадкові фактори, як, наприклад, припущення людини, що з її формальними анкетними даними вона може поступити на службу, не маючи особливого інтересу та здібностей до даної спеціальності.
Ситуаційний тип мотивації пов’язаний з тенденцією до розчарування в своїй діяльності, незадоволення нею і, як наслідок цього, формуванням негативного відношення до своїх обов’язків. Тому він є прогностично несприятливим.
3) Конформістський тип:
В цьому випадку вибір професії та процес виконання професійних обов’язків відбувається під впливом референтної (суб’єктивно високо значущої: батьки, родичі, друзі, керівник та ін.) групи, норми якої для людини є головним регулятором поведінки. Такий вибір здійснюється, як правило, без урахування особливостей своєї особистості, її дійсної спрямованості, здібностей. Цей тип мотивації зустрічається у осіб, що випадково опинилися на службі в ОВС, а також у дітей представників юридичних професій.