Характеристика вибірки та методів дослідження
До того ж людям, що мотивовані на успіх і мають великі надії на нього, властиво уникати високого ризику.
Ті, хто сильно мотивований на успіх і мають високу готовність до ризику, рідше потрапляють в нещасні випадки, ніж ті, які мають високу готовність до ризику, але високу мотивацію до уникнення невдач (захист). І навпаки, коли у людини є висока мотивація до уникнення невдач (захист), то це перешкоджає мотиву до успіху - досягнення мети.
Методика діагностики особистості на мотивацію до уникнення невдач Т. Елерса - особовий опитувальник, призначений для діагностики, виділеною Хекхаузеном, мотиваційній спрямованості особистості на уникнення невдач.
Стімульний матеріалом є список слів з 30 рядків, по 3 слова в кожному рядку. У кожному рядку випробовуваному необхідно вибрати тільки одне з трьох слів, яке найточніше його характеризує.
Тест відноситься до моношкальних методик. Ступінь вираженості мотивації до успіху оцінюється кількістю балів, співпадаючих з ключем. Чим більше сума балів, тим вище рівень мотивації до уникнення невдач, захисту. От 2 до 10 балів: низька мотивація до захисту; від 11 до 16 балів: середній рівень мотивації; від 17 до 20 балів: високий рівень мотивації; понад 20 балів: дуже високий рівень мотивації до уникнення невдач, захисту.
Дослідження Д. Мак-Клеланда показали, що люди з високим рівнем захисту, тобто страхом перед нещасними випадками, частіше потрапляють в подібні неприємності, ніж ті, які мають високу мотивацію на успіх. Дослідження показали також, що люди, які бояться невдач (високий рівень захисту), віддають перевагу малому або, навпаки, надмірно великий ризик, де невдача не загрожує престижу. Німецький учений Ф. Буркард стверджує, що установка на захисну поведінку в роботі залежить від трьох чинників: ступені передбачуваної риски; переважаючій мотивації; досвіду невдач на роботі .
Підсилюють установку на захисну поведінку дві обставини: перше - коли без риски вдається отримати бажаний результат; друге - коли ризикована поведінка веде до нещасного випадку. Досягнення ж безпечного результату при ризикованій поведінці, навпаки, послаблює установку на захист, тобто мотивацію до уникнення невдач.
Колірний тест відношень (КТВ) А.М. Еткінда - невербальний, компактний діагностичний метод, відображаючи як усвідомлюваний, так й частково неусвідомлюваний рівень відношень людини. Він базується на припущенні про те, що істотні характеристики невербальних компонентів відношень до значимих інших та до самого себе відображаються в колірних асоціаціях. Колірна сенсорика, в свою чергу, пов’язана з емоційним життям особистості. Стимульним матеріалом виступали вісім стандартних колірних еталонів запропонованих Люшером. Так, досліджуваному було запропоновано 9 цінностей (Я, друзі, сім’я, начальник, робота, життєві досягнення, освіта, фізична активність , відпочинок) до яких він повинен був підібрати відповідний колір, який на його думку найбільш відповідає даному поняттю. Після того як досліджуваний справиться з поставленою перед ним задачею йому пропонувалося здійснити вибір серед розложених перед ним таблиць самого приємного коліру, при цьому вже не співвідносити його не з улюбленим коліром одягу , не з переважним коліром меблі, а тільки з тим, наскільки цей колір має перевагу по відношенню з іншими при даному виборі та в даний момент. Всі вісім кольорів поділяються на основні ( 1 - темно - синій, 2 - синьо - зелений, 3 - помаранчево - червоний та 4 - жовтий) та додаткові, серед яких 7 (чорний) та 0 (сірий ) - ахроматичні, а 5 (фіолетовий) та 6 ( коричневий) - змішані.Основні кольори символізують базисні психологічні потреби: синій колір - потреба в глибокій прихильності як інструмент досягнення зовнішнього захисту, емоційного комфорту, спокою.(тип реагування - сензетивність, ведучий мотив -уникнення неудач, ведуча емоція - песимизм, позиція - жіночість); зелений - потреба у відстоюванні власної позиції, оборонитільність, агресивність захисного характеру.(тип реагування - ригідність, ведучий мотив - утримання позицій, ведуча емоція - агресивність, позиція - зрілість); червоний - потреба в досягненні, володінні, першості, наступова агресивність “завойовника”, цілеспрямованість, висока пошукова активність.(тип реагування - спонтанність, ведучий мотив - досягенння успіху, ведуча емоція - імпульсивність, позиція - мужність ); жовтий - потреба в емоційній причетності та зихищеності в соціальному плані. Яскравість переживань та спілкування - як необхідний процес.(тип реагування - лабільність, ведучий мотив -спілкування, ведуча емоція - імпульсивність, позиція - мужність). Та додаткові кольори мають наступну характеристику: фіолетовий - потреба в уході від реальної дійсності, іраціональність домагань, нереальні вимоги до життя, суб’єктивизм, індивідуалістичність, емоційна незрілість; коричневий - потреба в зниженні тревожності, прагнення до психологічного та фізичного комфорту; чорний - потреба в незалежності через протест, негативізм по відношенню до будь - яких авторитетів, натиску ззовні; сірий - потреба в заспокоєнні, відпочинку; пасивність.