Регулювання кадрового складу організації
При підборі персоналу мова йде про те, щоб із числа намічених зацікавлених осіб і заявки, що подала, кандидатів вибрати тих, хто найкраще відповідає вимогам вакансії. Для цього необхідно виявити показники придатності кандидатів (здатності, знання, досвід .) і зрівняти їх із заздалегідь певними показниками вимог по вільному місцю. Отут необхідно уникати помилок, які можуть виникати як слідство недостатньої або надмірне високої кваліфікації.
На практиці звичайно застосовують наступні процедури вибору:
· аналіз поданих із заявкою документів (свідоцтва, біографія, характеристики .);
· співбесіди при найманні (у вільній або підготовленій заздалегідь формі);
· психологічні тести;
· використання методу оцінки особистості, при якому відбувається моделювання типових для відповідного робочого місця ситуацій (консультування клієнтів або обробка вхідної пошти) і коли кандидатів оцінюють трохи спеціально підготовлених спостерігачів.
У більшості установ у центрі процесу підбора кандидатів перебуває особиста бесіда з кандидатом. У такій бесіді варто прагнути до наступним цілям:
· кандидат і роботодавець повинні познайомитися;
· кандидат повинен одержати можливість довести свої здатності, знання й досвід, і викласти свої мети;
· роботодавець повинен одержати можливість роз'яснити кандидатові вимоги вакансії й разом з ним зафіксувати мети можливого співробітництва.
Якщо досягнуто достатнє взаєморозуміння між виробничими очікуваннями й особистими передумовами кандидата й вибір зроблений, варто дотримати ще подальших формальних кроків:
· необхідно дістати згоду персонал, що представляє, органа (ради з питань персоналу) на установі, що наймає на роботу (право участі персоналу в прийнятті рішень);
· кандидат повинен одержати пропозицію про висновок з ним договору тільки після згоди з боку персонал, що представляє, органа;
· іншим кандидатам, що подали заявки, відмова може бути спрямований тільки після того, як обраний кандидат поставив свій підпис під пропозицією про висновок з ним договору й надіслав його назад.