Методологія логістики
Методологія - це вчення про структуру, логічну організацію, методи та засоби діяльності.
Методи логістики - способи впливу на керований об'єкт з метою ефективного та результативного рішення логістичних задач на підприємстві. Однією з найважливіших концепцій логістики є системний підхід. Системний підхід - це формалізований метод, який застосовується для глибокого розуміння взаємозалежностей між складовими частинами чогось цілісного, єдиного.
Логістика сама по собі утворює певну систему - мережу взаємопов’язаних функцій і процесів, мета яких - оптимальне управління потоками матеріалів, інформації, коштів тощо.
Системний аналіз будь-якого об'єкту передбачає виконання таких етапів:
• формулювання проблеми: визначення об'єкта дослідження, мети, формування критеріїв для вивчення об'єкта та управління ним;
• виділення досліджуваної системи та її структуризація;
• формування моделі досліджуваної системи та оптимізація управління нею.
Системный підхід - це напрям методології наукового пізнання, в основі якого лежить розгляд об'єктів як систем. Це означає, що кожна система є інтегрованим цілим навіть тоді, коли складається з окремих, розподілених підсистем. Системний підхід дозволяє побачити досліджуваний об'єкт як комплекс взаємозв'язаних підсистем, об'єднаних загальною метою, розкрити його інтегративні властивості, внутрішні та зовнішні зв'язки. Відмітні ознаки логістичної системи:
• наявність потокового процесу;
• наявність цілісної мети - оптимальне управління інтегрованими потоками (матеріальними, інформаційними, фінансовими, сервісними, трудовими в комплексі).
Як зазначає відомий український вчений Крикавський Є.В., будь-який економічний об'єкт з ознаками системи може бути віднесений до класу логістичних систем за умови його функціонування на засадах концепції логістики. Тобто, не кожна економічна система може вважатися логістичною системою, але кожна економічна система може стати логістичною.
позицій системного підходу логістична система може бути сформована на рівні будь-якої економічної системи, починаючи від економіки окремої держави чи групи держав і закінчуючи підприємством.
Сучасна теорія логістики в концептуальному плані базується на чотирьох методологіях:
. системного аналізу;
. кібернетичного підходу;
. дослідження операцій;
. прогностики.
Застосування цих методів дозволяє прогнозувати матеріальні потоки, створювати інтегровані системи управління та контролю їх руху, розробляти системи логістичного обслуговування, оптимізувати запаси і вирішувати ряд інших завдань.
Системний аналіз.
Загальна теорія систем - наукова дисципліна, що розробляє методологічні принципи дослідження систем. Головна особливість загальної теорії систем у підході до об'єктів дослідження як до систем.
Системний аналіз - це методологія загальної теорії систем, яка полягає в дослідженні будь-яких об'єктів за допомогою представлення їх як систем, проведення їх структуризації і подальшого аналізу.
Системний аналіз ґрунтується на безлічі принципів, тобто положеннях загального характеру, узагальнюючих досвід роботи людини зі складними системами. Одним з основних принципів системного аналізу є принцип кінцевої мети, який полягає в абсолютному пріоритеті глобальної мети і має наступні правила:
для проведення системного аналізу необхідно в першу чергу сформулювати основну мету дослідження;
аналіз слід вести на базі з'ясування основної мети досліджуваної системи, що дозволить визначити її основні властивості, показники якості та критерії оцінки;
при синтезі систем будь-яку спробу зміни чи вдосконалення існуючої системи треба оцінювати щодо того, допомагає чи заважає вона досягненню кінцевої мети;
мета функціонування штучної системи задається, як правило, системою, в якій досліджувана система є складовою частиною.
Системний логістичний аналіз - це сукупність методів і засобів розробки, прийняття і обґрунтування рішень при дослідженні, створенні і управлінні логістичними системами. Необхідно розглядати логістичні завдання не ізольовано, а в комплексі, в єдиній системі. При цьому необхідно враховувати різноманіття чинників - технічних, технологічних, економічних, правових, організаційних тощо.
Застосування системного аналізу в логістиці дозволяє:
· визначити та впорядкувати елементи, цілі, параметри, завдання і ресурси логістичної системи (ЛС), визначити структуру ЛС;
· виявити внутрішні властивості ЛС, що визначають її поведінку;
· виділити і класифікувати зв'язку між елементами ЛС;
· виявити невирішені проблеми, вузькі місця, фактори невизначеності, що впливають на функціонування, можливі логістичні заходи;
· виділити перелік і вказати доцільну послідовність виконання завдань функціонування ЛС і окремих її елементів;