Методологія логістики
Використання поняття зворотного зв'язку є відмінною рисою кібернетичного підходу.
Основними групами функцій системи управління є:
- функції прийняття рішень або функції перетворення змісту інформації є головними у системі управління, виражаються в перетворенні змісту інформації про стан об'єкта управління та зовнішнього середовища в керуючу інформацію;
рутинні функції обробки інформації не змінюють змісту інформації, а охоплюють лише облік, контроль, зберігання, пошук, відображення, тиражування, перетворення форми інформації;
функції обміну інформацією пов'язані з доведенням вироблених рішень до об'єкта управлінь та обміном інформації між особами, що приймають рішення (збір, передача інформації текстової, графічної, табличній, електронної та ін. по телефону, факсом, локальним або глобальних мереж передачі даних).
Застосування кібернетичного підходу до логістики вимагає опису основних властивостей ЛС за допомогою математичних моделей. Це дозволяє розробляти і автоматизувати алгоритми оптимізації кібернетичної системи управління.
Дослідження операцій
Ефективність виробничо-комерційної діяльності в значній мірі визначається якістю рішень, повсякденно прийнятою менеджерами різного рівня. У зв'язку з цим великого значення набувають завдання вдосконалення процесів прийняття логістичних рішень, вирішити які дозволяє дослідження операцій. Термін «дослідження операцій» вперше почав використовуватися в 1939-1940 рр. у військовій області. До цього часу військова техніка і її управління принципово ускладнилося внаслідок науково-технічної революції. І тому до початку Другої світової війни виникла гостра необхідність проведення наукових досліджень в галузі ефективного використання нової військової техніки, кількісної оцінки і оптимізації прийнятих командуванням рішень. У післявоєнний період успіхи нової наукової дисципліни були затребувані в мирних галузях: в промисловості, господарській діяльності, у державних установах, у навчальних закладах.
Дослідження операцій - це методологія застосування математичних кількісних методів для обґрунтування рішень завдань у всіх областях цілеспрямованої людської діяльності. Методи та моделі дослідження операцій дозволяють одержати рішення, найкращим чином відповідають цілям організації.
Основний постулат дослідження операцій полягає в наступному: оптимальним рішенням (управлінням) є такий набір значень змінних, при якому досягається оптимальне (максимальне або мінімальне) значення критерію ефективності (цільової функції) операції та дотримуються задані обмеження.
У логістиці об'єктом дослідження операцій є оптимізація логістичних систем, у тому числі процесів прийняття логістичних рішень.
Предметом дослідження операцій в логістиці є завдання прийняття оптимальних рішень в логістичній системі з управлінням на основі оцінки ефективності її функціонування.
Варто усвідомити, що дослідження операцій займається вивченням цілеспрямованої діяльності (якою є, зокрема, господарська та логістична діяльність), тобто системи дій, що служать для досягнення цілком визначеної конкретної мети, яка має бути чітко сформульована словесно, настільки чітко, щоб її можна було перекласти на мову математики і написати математичний вираз, формулу, що показує ступінь досягнення поставленої мети.
Операція - закінчена дія, захід (система заходів), об'єднана єдиним задумом, спрямована на рішення певного завдання та досягнення поставленої мети.
Так, у логістиці до досліджуваних операцій належать:
організація потокового, виробничо-комерційного процесу;
розробка проекту і створення логістичної системи;
організація МТЗ конкретного комерційного підприємства.
Операція завжди має результат, тобто сукупність результатів, що виникають унаслідок її здійснення. Кожна операція має мету. Метою операції називають той результат, заради досягнення якого вона здійснюється.
Процедура дослідження операцій включає такі етапи:
. Постановка завдання.
. Вибір критерію ефективності або цільової функції дослідження.
. Розробка моделі дослідження.
. Визначення області можливих технічних рішень і характеристик.
. Вибір характеристик для дослідження.
. Виконання необхідних розрахунків.
. Вибір оптимального рішення і перевірка його на адекватність.
. Аналіз отриманих результатів і вироблення рекомендацій.
У процесі дослідження операцій враховується, що функціонування будь-якої частини логістичної системи впливає на роботу всіх її підсистем. Дослідження операцій можливо застосувати тільки у разі наявності декількох варіантів рішення (альтернатив). У підборі альтернатив бере участь підприємець (менеджер), оцінка ж ефективності альтернатив здійснюється методами дослідження операцій.
Прогностика
Прогностика - наука про закони і способи розробки прогнозів динамічних систем. Прогноз - науково обґрунтоване судження про можливі станах (у кількісній оцінці) об'єкта прогнозування (ОГ) у майбутньому і / або альтернативні шляхи і терміни їх здійснення.