Види кар’єрного зростання персоналу
Кар'єра - це послідовність робочих ролей співробітника. Даний термін передбачає просування по службових сходах вгору.
Кар'єра - це не тільки рух вгору по службових сходах, але також розширення змісту роботи, горизонтальне пересування і позаштатна робота.
Планування і розвиток кар'єри створює певні переваги для самого працівника і для організації.
Переваги для співробітника - більш високий ступінь задоволеності роботою в організації, яка надала йому можливість професійного росту; більш чітке бачення особистих професійних перспектив і можливість планувати інші аспекти життя; можливість цілеспрямованої підготовки до майбутньої професійної діяльності; підвищення конкурентоспроможності на ринку праці.
Переваги для організації - цілеспрямовані та лояльні співробітники, що зв'язують свою професійну діяльність з даною організацією, що підвищує продуктивність праці і знижує плинність кадрів; можливість планувати професійний розвиток працівників з урахуванням їхніх особистих інтересів; визначення потреби у професійному навчанні на основі планів розвитку кар'єри окремих співробітників; виявлення підготовлених співробітників для просування на ключові посади.
Вид кар'єри - це схема, за якою працівник просувається всередині організації. Розрізняють такі види кар'єри:
. Кар'єра внутрішньо-організаційна - конкретний працівник в процесі своєї професійної діяльності проходить всі стадії розвитку: навчання, вступ на роботу, професійне зростання, підтримка і розвиток індивідуальних професійних здібностей, відхід на пенсію. Ці стадії конкретний працівник проходить послідовно в стінах однієї організації. Ця кар'єра може бути спеціалізованою і неспеціалізованої.
. Кар'єра між-організаційна - конкретний працівник в процесі своєї професійної діяльності проходить всі стадії розвитку: навчання, вступ на роботу, професійне зростання, підтримка і розвиток індивідуальних професійних здібностей, відхід на пенсію. Ці стадії працівник проходить послідовно, працюючи на різних посадах в різних організаціях. Ця кар'єра може бути спеціалізованою і неспеціалізованої.
.1. Спеціалізована кар'єра характеризується тим, що конкретний співробітник у процесі своєї професійної діяльності проходить різні стадії кар'єри. Ці стадії конкретний працівник може пройти послідовно як в одній, так і в різних організаціях, але в рамках професії й області діяльності, в якій він спеціалізується. Наприклад, начальник відділу збуту однієї організації став начальником відділу збуту в іншій організації. Такий перехід пов'язаний або з ростом розмірів винагороди за працю, або зі зміною змісту, або з перспективами просування по службі.
.2. Неспеціалізована кар'єра характеризується тим, що керівник повинен бути фахівцем, здатним працювати на будь-якій ділянці компанії, а не з якої-небудь окремої функції. Піднімаючись по службовим сходам, людина повинна мати можливість поглянути на компанію з різних боків, не затримуючись на одній посаді більш ніж на три роки. Так, вважається цілком нормальним, якщо керівник відділу збуту міняється місцями з керівником відділу постачання. У результаті такої політики керівник володіє значно меншим обсягом спеціалізованих знань і одночасно володіє цілісним уявленням про організацію, підкріпленим до того ж особистим досвідом.
. Кар'єра вертикальна - вид кар'єри, з яким найчастіше пов'язують саме поняття ділової кар'єри, тому що в цьому випадку просування найбільш зримо. Під вертикальною кар'єрою розуміється підйом на більш високу ступінь структурної ієрархії (підвищення в посаді, яке супроводжується більш високим рівнем оплати праці).