Види кар’єрного зростання персоналу
. Кар'єра горизонтальна - вид кар'єри, що припускає або переміщення в іншу функціональну область діяльності, або виконання певної службової ролі на ступені, який не має жорсткого формального закріплення в організаційній структурі. До горизонтальної кар'єри можна віднести також розширення чи ускладнення задач.
. Кар'єра ступінчаста - вид кар'єри, що сполучає в собі елементи горизонтального і вертикального видів кар'єри. Просування працівника може здійснюватися за допомогою чергування вертикального росту з горизонтальним зростанням - це дає значний ефект.
. Кар'єра прихована - вид кар'єри, що є найменш очевидним для оточуючих. Він доступний обмеженому колу працівників, як правило, мають великі ділові зв'язки поза організацією. Під доцентровою кар'єрою розуміється рух до ядра, керівництва організації. Наприклад, запрошення працівника на недоступні іншим співробітникам зустрічі, наради, отримання доступу до неформальних джерел інформації, окремі важливі доручення керівництва. Такий працівник може займати рядову посаду в одному з підрозділів організації. Однак рівень оплати його праці істотно перевищує винагорода за роботу в займаній посаді.
У процесі реалізації кар'єри важливо забезпечити взаємодію всіх видів кар'єри. Ця взаємодія припускає виконання наступних завдань:
досягнення взаємозв'язку організації та окремого співробітника; забезпечення спрямованості планування кар'єри на конкретного співробітника з метою врахування його специфічних потреб;
забезпечення відкритості процесу управління кар'єрою;
підвищення якості процесу планування кар'єри;
формування наочних і сприймаються критеріїв службового зростання, які використовуються в конкретних кар'єрних рішеннях;
вивчення кар'єрного потенціалу працівників;
забезпечення обґрунтованої оцінки кар'єрного потенціалу працівників з метою скорочення нереалістичних очікувань;
визначення шляхів службового зростання, використання яких задовольнить кількісну і якісну потребу в персоналі в потрібний момент часу і в потрібному місці.
Практика показала, що працівники часто не знають своїх перспектив в даному колективі. Це говорить про погану постановку роботи з персоналом, відсутність планування і контролю кар'єри в організації.