Доцільність командоутворення в організації
Зараз все частіше обговорюється питання необхідності та доцільності командної роботи як найефективнішого способу здійснення необхідного обсягу робіт в організації. Треба розуміти, що командна робота призведе до високих показників тільки тоді, коли вона створена дійсно за потребою, а не лише тому, що організація вирішила йти «в ногу з часом». В управлінні вже давно описана проблема «overqualified» - надмірної кваліфікації. Вона виникає внаслідок того, що навіть до звичайного секретаря на телефонній лінії висуваються дуже високі вимоги. Однак сам по собі професіоналізм співробітників не гарантує компанії успіху. Навіть кращі із спеціалістів будуть працювати без інтересу та ініціативи, якщо поставлена задача не дозволяє їм реалізувати свій потенціал. Теж саме станеться і з командою, яка буде створена заради себе, а не для вирішення конкретних задач організації.
Отже, цілі створення команди можуть бути доволі різними. Це і проведення давно назрілих організаційних змін, і створення нової стратегії розвитку компанії, і подолання кризи в організації, і розробка нового продукту. У будь-якому випадку, саме задача повинна визначати «правила гри». Команда стає необхідною організації як нове джерело розвитку, коли в ній дійсно виникає проблема з відповідальністю за прийняття та виконання рішень. Часто причиною проблем стає саме «хвороба росту», коли організація швидко розвивається, або опановує нову сферу діяльності. Виникає така ситуація, що одна людина просто не може охватити і проаналізувати весь потік інформації та врахувати всі фактори [1].
Аналіз групи досліджень американськими вченими довів, що командоутворення позитивно впливає на продуктивність праці і на міжособисті стосунки всередині групи, але не на загальне відношення до роботи, прогули і стан справ на підприємстві в цілому. Проведенні дослідження виявили групу особистих і організаційних факторів, що спричиняють неефективну діяльність команд на практиці. До особистих проблем належать наступні:
) Члени команди консервативні і не бажають позбавлятися старого досвіду, забувати про минулу владу;
) Не всі члени команди володіють здібностями, знаннями та навичками, корисними для команди. Функціонування команди неефективно через відсутність диференціації відповідальності;
) Працівники як члени команди часто стикаються з конфліктами і труднощами, які кидають виклик їх особистим переконанням. Те, що добре для групи, не завжди добре для індивіда.
Виявлені на рівні організації проблеми оплати праці і системи нагороди, які як і раніше зорієнтовані тільки на індивідуальну діяльність, знижують стимул гарної роботи команди [4].
Нерідко перешкодою для створення ефективної команди є боротьба за вплив. Боротьба за вплив має місце, коли люди намагаються добитися кращих результатів для тієї області діяльності організації, яку вони представляють, або індивідуально для себе, не замислюючись про те, що краще для всього колективу в цілому. До області, в якій така поведінка найчастіше має місце, відноситься фінансування. Подолання такої боротьби має для успіху команди істотне значення [7].
Під час створення команди завжди необхідно пам’ятати про правило мінімального оптимального розміру команди. Експерти сходяться на тому, що оптимальний розмір команди - від 4 до 6 чоловік, а 10-12 членів це межа, при якій можна зберегти ефективність. Велику руйнівну силу на команди завдають «зайві люди». Механізм їх впливу на організації отримав назви «ефект ледаря». Він полягає у тому, що людина, яка спрямована на виконання роботи, але позбавлений її через об’єктивну відсутність справ, відчуває почуття незручності, через яке він відволікає від роботи своїх колег.
При створенні такої критичної маси «ледарів», недостатньо зайнятих роботою, виникає тенденція колективного ледарства. Отже, можна зробити висновок про те, що кожний член команди повинен мати свою задачу і грати свою роль у команді, тобто в команді повинно бути точне позиціонування учасників [1]. Команди можуть створити для організацій великі переваги, але створення таких команд вимагає подолання великої кількості пов'язаних з ним складнощів.
Висновки
Проводячи підсумки, можна сказати про те, що побудова успішної команди вимагає високої зосередженості і великих зусиль. Отже, керуючись наступними тезами можна створити ефективну і результативну команду.
Визначене завдання. Якщо в команді присутня нерозуміння результатів, які очікуються від кожного члена і від команди в цілому, можна з таким же успіхом списати команду з рахунку.