Основні функції контролінгу
Як було визначено раніше, основна задача контролінгу складається в інформаційній підтримці керівництва підприємства. ЇЇ реалізація відбувається через наступні функції:
контроль за станом економіки підприємства;
сервісна функція;
управляюча функція;
функція підготовки (розробки) методології ухвалення рішень і їх координації, а також контролю сприйняття цієї методології керівництвом;
контроль економічності роботи підрозділу.
Сутність першої функції: контроль рівноваги прибуток / затрати. Рівновага здійснюється тим, що визначають проміжки часу заданої величини, порівнюють з фактичним і визначають, чи не потрібне втручання, розробка протидіючих заходів для досягнення бажаного результату фірми. Контролінг - це система регулювання витрат і результатів діяльності, що допомагає уникнути несподіванок і "запалити червоне світло", коли загрожує небезпека.
Сутність другої функції: представлення необхідної інформації керівництву. Інформаційне забезпечення контролінгу реалізується за допомогою систем обліку, нормування та аудиту та орієнтовано на досягнення мети діяльності фірми.
Сутність третьої функції - переоцінка стратегії, коректування мети.
Сутність четвертої функції здійснюється з використанням даних за відносини ставок покриття, загальних результатів діяльності для забезпечення функцій управління.
Сутність п’ятої функції цікавить рівень витрат, але не цікавить процес формування цих витрат.
Відомо, що управління підприємством - це сфера задач менеджменту. Без контролю, перш за все фінансового, говорити про реальне управління підприємством неможливо. Але плутати менеджмент і контролінг неприпустимо, проте, оскільки контролінг управлінську функцію не виконує, працівник служби контролінгу - "контролер" - управлінських рішень не приймає і керівництво підприємства замінити не може.
Служба контролінгу повинна займатися перш за все обліком і аналізом витрат і результатів господарської і фінансової діяльності підприємства. Фактичні дані для аналізу поставляються контролеру бухгалтерією. Статистичні викладення, планові дані і результати порівняння фактичних значень показників з плановими величинами контролер одержує з планової і фінансової служб підприємства. На підставі проведених розрахунків головний контролер пропонує вищому керівництву фірми рекомендації зі скорочення витрат і збільшення прибутковості і рентабельності виробництва і збуту. Ці рекомендації служать обґрунтовуванням для ухвалення управлінських рішень.
Дуже широко контролінг використовується при прогнозуванні цін на продукцію і послуги, для визначення нижніх допустимих меж цін і тарифів, розрахунку очікуваних прибутків, податкових платежів і створюваних резервів. В рамках контролінгу перевіряється ефективність різних варіантів інвестицій до і в ході їх здійснення, моделюються умови реалізації проекту. Інформація, що поставляється службою контролінгу керівництву підприємства, незамінна для оперативного і стратегічного управління [5].
У свою чергу, під стратегічним контролінгом розуміють загальний напрям і спосіб для досягнення поставленої мети - забезпечення виживання підприємства і "відстеження" його руху до наміченої стратегічної мети. Тоді як, оперативний контролінг - це конкретні методи і прийоми для досягнення мети у визначених умовах. Оперативний контролінг визначає, наскільки прийняті управлінські рішення щодо формування цілей, ресурсів і процесів на підприємстві будуть сприяти підвищенню результативності, ефективності і продуктивності робіт. Залежно від визначеного керівництвом напряму (типу) прийняття управлінських рішень до сфери завдань контролінгу входить оптимізація внутрішніх можливостей підприємства, вибір елементів інструментарію і розробка методик їх реалізації для виконання поставленої мети [4].