Характеристика економіко-господарського стану ВАТ "Луцький підшипниковий завод”
ВАТ "Луцький підшипниковий завод" є єдиним в Україні і провідним в межах СНД виробником однорядних роликових, конічних підшипників розмірних груп від 20 до 300 мм, вагою від 0,13 до 36 кг. Крім того, випускаються голчасті (карданні) підшипники, товари народного споживання (скобяні і замочні вироби, меблева фурнітура), спеціальне та нестандартне обладнання.
В основному підшипники застосовуються в опорах руху ступиць автобусів, вантажних та легкових автомобілів, тракторів і комбайнів, трамваїв і тролейбусів, редукторів та іншої техніки.
Завод розташований на південно-західній околиці м. Луцька, займає територію 75,7 га, в тому числі головний корпус - 9,43 га, виробничі площі якого становлять 7,45 га.
Підприємство має необхідні під'їзні автомобільні та залізничні шляхи, в тому числі власну залізничну станцію "Промислова", яка знаходиться на відстані 2,5 км від вантажної станції Гнідава (мЛуцьк). Заводська залізнична станція та виробничі підрозділи підприємства з'єднані заводськими дорогами з твердим покриттям. Все це створює умови для. розміщення консигнаційних складів.
Виробнича інфраструктура включає:
комплекс споруд котельної потужністю 133 Гкал;
головну понижуючу підстанцію потужністю 80 MB.;
комплекс споруд водопостачання та очищення стоків;
мережу інженерних споруд та водопроводів.
На території достатньо вільного місця як для подальшого створення потужностей з виробництва підшипників, так і для розвитку підприємства в інших напрямках Коефіцієнт забудови проммайданчика складає 30%.
Перші потужності були введені в експлуатацію в 1981 році. В 1994 році організація орендарів орендного підприємства "Луцький підшипниковий завод" прийняла рішення про його реорганізацію у акціонерне товариство відкритого типу (наказ ФДМУ №40-АТ від 23.06.1994 p.). В 1995 році була розроблена та схвалена на зборах акціонерів довгострокова програма розвитку AT, яка передбачала подальше розширення номенклатури підшипників, що виробляються, дослідження та пошук нових ринків збуту, зниження витрат, підвищення якості продукції.
На початку 1996 року, в ході конкурсного відбору ВАТ "Луцький підшипниковий завод" було відібрано EC TACІS CLINVEST Consortium Postprivatization Support для надання AT післяприватизаційної підтримки. В ході своєї роботи експертами EC TACIS CLINVEST було підтверджено основні стратегічні напрямки роботи підприємства, уточнено та удосконалено план його реструктуризації.
З метою вивільнення заводу від невластивих йому функцій, в лютому 1997 р. було створено чотири дочірніх підприємства на базі цехів товарів народного споживання, ремонтно-будівельного, механізації та автоматизації, а також соціального комплексу (гуртожитки, комбінат напівфабрикатів, теплиця, сільське підсобне господарство, торговий центр, автостоянка).
В 1997 році заводом, за підтримки ФДМУ, було погоджено в Кабінеті Міністрів України зміни до плану приватизації підприємства. Пакет акцій, що належав державі, був проданий корпорації АВ SKF (Швеція).
В 1999 році загальними зборами акціонерів було прийнято рішення про прискорення проведення реструктуризації підприємства, надання їй кардинального характеру, яка полягала у зменшенні території (на 40%), виробничих площ (на 50%), обладнання (на 570 од.) і чисельності працюючих (на 40%) з одночасним нарощуванням обсягів виробництва та реалізації продукції, проведенням комп'ютеризації виробничих та управлінських процесів, зменшенням питомої ваги бартерних операцій. На базі чотирьох дочірніх підприємств в цьому ж році було створено 6 ЗАТ, а на базі транспортного цеху - ТзОВ.
В 2000 році більш, ніж на 20% зросло виробництво та продаж підшипників (в кількісному виразі), в цілому (з врахуванням компонентів і ущільнювачів) виробництво товарної продукції зросло до 1999 року на 73,3%, а її реалізація - на 72,2%. За цей же період середньоспискова чисельність працівників скоротилась на 30%, продуктивність праці зросла на 68,5%, середньомісячний дохід на 57,2%. Водночас, на базі майна енергоцехів, було створено ТзОВ "Підшипник Енергоремонт", основною функцією якого стало обслуговування енергетичного та електричного обладнання й мереж заводу.
На сьогодні основними акціонерами ВАТ "Луцький підшипниковий завод" є: АБ "СКФ" (Швеція), якому належить 95 % усіх акцій; банк Тіік-тет" (Швейцарія) - 2%; резидентам України (юридичним особам) - 2%; фізичним особам - 1% акцій.
Падіння обсягів виробництва в машинобудівній галузі, підприємства якої є основними споживачами продукції ВАТ "Луцький підшипниковий завод", зменшення обсягу продажу підшипників за межі України внаслідок недостатньо конкурентоспроможних цін та ускладнення митних процедур на кордоні з Росією, а також криза платежів Та відсутність дієздатної кредитно-фінансової системи в Україні негативно вплинули і впливають на виробничу діяльність та фінансовий стан підприємства.